İşletme yönetiminde sürdürülebilir kalkınma tutumları ve yeşil insan kaynakları yönetimi
Sustainable development attitudes and green human resources in business management
  1. Tez No: 928307
  2. Yazar: HUMAY ASADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya üzerinde artan çevre kirliliği ve kaynakların azalması, işletmelere uluslararası ekonomiyi yönetirken ekonomik sorumlulukların yanı sıra sosyal ve çevresel sorumlulukları da yüklemektedir. Bu sorumluluklardan kaynaklanan nedenler, işletmelerin yönetim politikalarında sürdürülebilir kalkınma tutumlarını benimseme ihtiyacını doğurmuştur. Sürdürülebilir kalkınma tutumlarını benimseyen işletmeler, çevre politikalarıyla uyumlu ve çevre bilinci yüksek çalışanlarını artırmakta, uzun vadeli finansal değer yaratma ve çevresel farkındalık arasında bir bağlantı kurmakta ve yeşil insan kaynaklarını geliştirmektedir. Yeşil insan kaynakları yönetimi (YİKY), işletmeler içinde yeşil bir kültür ve iş gücü oluşturmakta, çalışanlara çevre eğitimleri ve çevreci teşvikler vermekte, çalışanların çevreci girişimlere katılımına olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; işletmelerin sürdürülebilir kalkınma tutumlarını, çalışanların yeşil insan kaynakları yönetimine yönelik algılarını ve YİKY uygulamalarının işletmelerin sürdürülebilirliğindeki rolünü belirlemektir. Çalışmada İstanbul'da yasayan 347 beyaz yakalı çalışan ile anket görüşmesi yapılarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, işletmelerin sürdürülebilir kalkınma tutumlarının, çalışanların yeşil insan kaynakları yönetimine karşı algılarını da olumlu yönde etkilediği görülmektedir. Bu yönüyle YİKY, işletme yönetimi sürdürülebilirliğinde önemli bir yordayıcıdır. Bu bağlamda, sürdürülebilir kalkınma tutumlarının işletmelerde çalışanların yeşil insan kaynakları yönetimi algılarının gelişimini desteklemekte ve geliştirmekte, ayrıca işletmelerin YİKY politikaları ile çevresel önceliklerini bütünleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing environmental pollution and depletion of resources worldwide impose not only economic responsibilities but also social and environmental obligations on businesses in managing the international economy. These responsibilities have necessitated the adoption of sustainable development attitudes in businesses' management policies. Businesses that embrace sustainable development attitudes increase the number of environmentally conscious employees, align with environmental policies, establish a connection between long-term financial value creation and environmental awareness, and develop green human resources. Green human resource management (GHRM) fosters a green culture and workforce within organizations, provides employees with environmental training and incentives, and enables their participation in eco-friendly initiatives. The purpose of this study is to identify businesses' sustainable development attitudes, employees' perceptions of green human resource management, and the role of GHRM practices in the sustainability of businesses. In this study, the data obtained by conducting survey interviews with 347 white collar employees living in Istanbul were analyzed. The results indicate that businesses' sustainable development attitudes positively influence employees' perceptions of green human resource management. In this regard, GHRM serves as a significant predictor of sustainability in business management. Accordingly, sustainable development attitudes support and enhance the development of employees' perceptions of green human resource management in businesses, while also integrating companies' GHRM policies with their environmental priorities.