Öğretmenlerin video tabanlı mikro içeriklerden fayda ve memnuniyetleri ile dijital platformları kişisel ve mesleki gelişim için kabul düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between teachers' benefits and satisfaction with video-based micro content and their acceptance levels of digital platforms for personal and professional development
  1. Tez No: 928306
  2. Yazar: SULTAN NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA FEZA ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, video tabanlı mikro içerikler ile eğitim deneyimleyen öğretmenlerin, mikro içeriklere yönelik fayda algılarının ve memnuniyetlerinin kişisel ve mesleki gelişim için dijital platformları kabul düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmaya gönüllü olarak katılan öğretmenlerin, tekrar etme ihtiyacı duydukları içerikler bir ihtiyaç analizi ile belirlenmiş ve“Tazeleme Eğitimi”adı ile on dört adet“video tabanlı mikro içerik”geliştirilmiştir. Tazeleme eğitimine gönüllü katılan öğretmenlerin“Video Tabanlı Mikro İçerikler”e yönelik algıladıkları fayda ve memnuniyet düzeyleri ile kişisel ve mesleki gelişim için dijital platformları kabul düzeyleri arasındaki ilişkinin yönü, öğretmenlerin mikro içeriklere yönelik görüş ve önerileri temelinde incelenmiştir. Araştırmada, video tabanlı mikro içeriklerin öğretmenler tarafından algılanan faydası ve memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu, Kişisel ve Mesleki Gelişim için Dijital Platformları Kabul düzeyleri ile orta düzeyde bir ilişki olduğu ve Kişisel ve Mesleki Gelişim için Dijital Platformları Kabul alt boyutlarının mikro içeriklere yönelik fayda algılarını ve memnuniyetleri üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between teachers who have undergone education with video-based micro content and their perceptions regarding the benefits and satisfaction derived from micro content, as well as their acceptance levels of digital platforms for personal and professional development. To achieve this objective, a needs analysis was conducted to identify the content that participating teachers considered necessary to review again. Subsequently, fourteen“video-based micro content”elements were created, referred to as“Refresher Training.”This study examined the relationship between perceived benefits and satisfaction levels of teachers who volunteered for refresher training on“Video-Based Micro Content”and their acceptance of digital platforms for personal and professional development, based on their opinions and suggestions regarding micro content. The study revealed high perceived benefits and satisfaction levels associated with video-based micro content. A moderate relationship was identified with the acceptance levels of digital platforms for personal and professional development.