Endüstriyel sosyal hizmet bağlamında çalışma hayatında psikolojik taciz (Mobbing) algısı ve yaşam doyumu ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between perception of psychological harassment (Mobbing) and life satisfaction in working life in the context of industrial social work
  1. Tez No: 928345
  2. Yazar: MELAHAT GÜROCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bireylerin işyerinde aynı ortamı paylaşması yoğun iletişim ve etkileşimlere neden olmaktadır. Bu karmaşık ortam işyeri kaynaklı sosyal riskler doğurabilmektedir. İşyeri kaynaklı sosyal risklerden çalışanın korunması fiziksel ve psikolojik sağlık açısından önemlidir. İşyeri kaynaklı sosyal risklerden biri de işyerinde psikolojik taciz olup, bir ya da birkaç çalışana yönelik tacizcinin planlı, psikolojik saldırı eylemlerini oluşturmaktadır. İş yaşamında kurulan sosyal ilişkiler ve sosyal riskler çalışanın yaşam doyumunu etkileyebilecek önemli faktörlerden biridir. Mevcut araştırmada, endüstriyel sosyal hizmet bağlamında, çalışma hayatında psikolojik taciz algısı ve yaşam doyumu ilişkisi incelenmiş olup konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Nicel yöntemle gerçekleştirilen çalışmada ilişkisel tarama modeli ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evreni, Türkiye genelinde 18 yaş ve üstü,formel istihdama dâhil olan çalışan kadın ve erkek bireylerdir. Çevrim içi form ve yüz yüze anket tekniği aracılığıyla 317 kişi katılmıştır. Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İşyerinde Psikolojik Taciz Ölçeği ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularının analizi sonucunda; psikolojik taciz davranışlarının yaşam doyumu düzeyini azalttığı görülmüştür. Cinsiyete göre yaşam doyumu puanlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Kadınların toplam yaşam doyumu, genel yaşam doyumu, benlik doyumu puanları erkeklere göre daha yüksek görülmüştür. Medeni duruma göre psikolojik taciz genel ve alt boyutlarına ait davranış puanlarında anlamlı farklılık görülmüştür. Evli bireylerin psikolojik taciz genel ve alt boyutlarına ait davranış puanları, bekâr bireylere göre daha düşüktür. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara bakılarak, işyerinde psikolojik taciz ile mücadelede endüstriyel sosyal hizmet bağlamında bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that individuals share the same environment in the workplace causes intense communication and interactions. This complex environment may cause workplace-related social risks. Protection of employees from workplace-related social risks is important for physical and psychological health. One of the social risks arising from the workplace is psychological harassment in the workplace, which constitutes the planned, psychological attack actions of the harasser against one or more employees. Social relationships and social risks established in work life are one of the important factors that can affect the life satisfaction of the employee. In the present study, in the context of industrial social work, the relationship between psychological harassment perception and life satisfaction in working life was examined and suggestions were made on the subject. In the quantitative study, relational survey model and convenience sampling method were used. The population of the research is working men and women aged 18 years and over, who are included in formal employment throughout Turkey. Through online form and face-to-face survey technique, 317 people participated in the study. Socio-Demographic Information Form, Workplace Psychological Harassment Scale and Adult Life Satisfaction Scale were used. As a result of the analysis of the research findings; psychological harassment behaviours were found to decrease the level of life satisfaction. A significant difference was found in life satisfaction scores according to gender. Total life satisfaction, general life satisfaction and self-satisfaction scores of women were higher than men. There was a significant difference in the behaviour scores of psychological harassment in general and sub-dimensions according to marital status. The behaviour scores of married individuals in general and sub-dimensions of psychological harassment are lower than single individuals. Based on the results of the research, some suggestions were made in the context of industrial social work in combating psychological harassment in the workplace.