Sürdürülebilir moda ve moda markalarına yönelik satın alma niyeti incelemesi
An examination of consumer purchase intentions sustainable fashion brands
- Tez No: 928346
- Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde sanayileşme, teknolojik ilerlemeler, küreselleşme ve nüfus artışı, üretim ve tüketimde önemli artışlara yol açmıştır. Ancak bu süreçler, doğal kaynakların hızlı tükenmesine, çevresel bozulmalara ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olmuştur. Özellikle hızlı tüketim kültürü, ekosistem üzerinde geri döndürülemez zararlar yaratmakta; üretim süreçlerinde kullanılan su, kimyasallar ve atıkların doğaya salınımı, sürdürülebilirlik açısından ciddi tehditler oluşturmaktadır. Bu bağlamda, moda ve tekstil sektörlerinin sürdürülebilir kalkınma ilkelerine uygun olarak, doğaya ve insan sağlığına duyarlı yaklaşımlar benimsemesi gerekmektedir. Doğal malzeme kullanımı, ürünlerin kullanım ömrünün uzatılması ve geri dönüşüm süreçlerinin etkinleştirilmesi, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, tüketicilerin sürdürülebilir moda markaları satın alma niyetini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, 318 kişilik bir örneklemden çevrim içi anket yoluyla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, Hiyerarşik Regresyon Analizi ile değerlendirilmiş; sürdürülebilir satın alma niyeti üzerinde bilgi, tutum ve davranış ile algılanan sürdürülebilir giyim fiyatlarının sürdürülebilir moda markaları satın alma niyetine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, tüketicilerin sürdürülebilir satın alma niyetini en güçlü şekilde etkileyen faktörün sürdürülebilir davranış olduğunu ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, algılanan sürdürülebilir moda fiyatının, sürdürülebilir moda markaları satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, sürdürülebilir moda markalarının tüketicilerin çevresel farkındalıklarını ve algılarını dikkate alarak daha etkili stratejiler geliştirmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, industrialization, technological advancements, globalization, and population growth have led to significant increases in production and consumption. However, these processes have caused the rapid depletion of natural resources, environmental degradation, and adverse effects on human health. In particular, the culture of fast consumption has caused irreparable harm to ecosystems, as water usage, chemicals, and waste released during production processes pose serious threats to sustainability. In this context, the fashion and textile industries must adopt approaches that align with the principles of sustainable development, prioritizing the protection of nature and human health. The use of natural materials, extending product lifespans, and implementing effective recycling processes play a crucial role in achieving sustainability goals. This study aims to examine the factors influencing consumers' purchase intention for sustainable fashion brands. Data were collected through an online survey of 318 participants, and the obtained data were analyzed using Hierarical Regression Analysis. The study evaluated the effects of knowledge, attitudes, and behavioral factors on sustainable purchase intention, as well as the impact of perceived sustainable clothing prices on purchase intention. The findings reveal that sustainable behavior is the most significant factor influencing consumers' sustainable purchase intentions. Additionally, it was determined that perceived sustainable fashion pricing has a positive and significant effect on purchase intentions for sustainable fashion brands. These results indicate that sustainable fashion brands need to develop more effective strategies by taking into account consumers' environmental awareness and perceptions.