Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi'ndeki parşömen Kur'an-ı Kerim'in arkeometrik analizi ve restorasyonu
Archeaometric analysis and restoration of the Qur'an-i Karim parchment from the Library of the Directorate of Religious Affairs
  1. Tez No: 928358
  2. Yazar: SAMET TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAR KABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de hızla gelişen bir bilim dalı olan Arkeometrinin organik kültürel miras öğeleri arasında önemli yer tutan parşömenlerin koruma uygulamaları üzerindeki desteği henüz ciddi boyutlarda değildir. Özellikle de Türk akademisi tarafından gerçekleştirilmiş ve yayınlanmış parşömen odaklı arkeometri çalışmaları bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. Bu çalışma kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı Kütüphanesi arşivlerinde muhafaza edilen nadir bir parşömen Kur'an-ı Kerim'in (Env. No. 006331) taşıdığı maddi ve manevi değerler ışığında gelecek nesillere aktarılacak önemli bir kültürel miras objesi olarak çalışılma sürecini irdelemektedir. İlk olarak Diyanet parşömeninin yapısal tanımı ve kondisyonu paylaşılarak sürece bir altlık oluşturulmuştur. Literatür taramasında hedeflenen çalışmaya benzer yurtiçi araştırma ve çalışmaların yok denebilecek kadar az olduğu anlaşılmıştır. Bundan çıkışla, yurtdışında aynı hedefle gerçekleştirilmiş çeşitli parşömen çalışmaları irdelenmiştir. Elde edilen analiz ve koruma uygulamaları ışığında eser üzerinde gerçekleştirilmesi gereken arkeometrik analizlere ve sonrasında uygulanacak konservasyon sürecine dair bir yol haritası çizilmiştir. Parşömene uygulanan pH ölçümü, optik mikroskop ve SEM-EDS ile fiziksel tanımlama, XRF ve Raman ile kimyasal tanımlaması yapılmıştır. pH analizleri eserde yoğun miktarda korozyon olduğunu, optik mikroskop ve SEM ile de parşömenin dana derisinden elde edildiğini göstermiştir. XRF analizleri ile eserin farklı malzeme türlerinin kimyasal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir: siyah-demir mazı, kırmızı-vermilyon, lacivert-Lapis lazuli, yeşil-bakır ve altın. Raman analizi ile bu yöntemin, mevcut sonuçları desteklenmiştir. Bu süreçlerin ardından koruma ve onarım çalışmaları adı altında, eser detaylıca belgelenmiş, asitlik dengesi sağlanmış, temizliği yapılmış, japon kâğıdı ile tamamlaması gerçekleştirildikten sonra ise daha iyi şartlarda koruma altına alınmıştır. Bu tez, tem teorik hem de uygulama deneyimlerinin büyük oranda bütüncül ele alındığı bir yazma eserin analiz-koruma sürecine katkı sunmaktadır. Bu kapsamda ileride yapılacak benzer çalışmalara bir yol gösterici olma özelliğine de sahiptir.
Özet (Çeviri)
Archaeometry, a rapidly evolving field in Türkiye, still lacks substantial support for conservation practices related to parchment, an important category of organic cultural heritage. Parchment-focused archaeometric studies within the Turkish academic context remain extremely rare. This thesis focuses on the analysis and preservation of a rare parchment Qur'an (Inv. No. 006331), housed in the archives of the Presidency of Religious Affairs Library. Treated as a valuable cultural asset with material and spiritual importance, the manuscript was studied to ensure its transmission to future generations. The initial stage involved identifying the structural features and current condition of the parchment. A literature review revealed a limited number of comparable domestic studies. Consequently, international examples of parchment conservation and analysis were consulted to shape a roadmap for the planned archaeometric investigations and subsequent conservation processes. The project employed multiple scientific techniques: pH measurements to assess acidification, optical microscopy and SEM for physical characterization, and XRF and Raman spectroscopy for chemical analysis. The pH tests revealed advanced acidification; SEM and microscopy confirmed ox skin as the material used in production. XRF analysis identified a range of materials - iron gall ink (black), vermilion (red), lapis lazuli (blue), copper-based pigments (green), and gold. Raman spectroscopy further validated and refined these results. The conservation phase included thorough documentation, pH stabilization, surface cleaning, and structural repairs using Japanese paper. The artifact was then placed in improved storage conditions for long-term preservation. This thesis contributes to the holistic integration of theory and practice in manuscript conservation and archaeometric analysis. By establishing a methodological precedent, it serves as a valuable reference for future studies of rare parchment artifacts in Türkiye and beyond.