Kastratların barok dönem opera tarihindeki yerinin incelenmesi, G. F. Handel'in Rinaldo ve Giulio Cesare operalarındaki kastrat rollerin analizi
An analysis of the place of castrates in the history of baroque opera, an analysis of castrate roles in G. F. Handel's Rinaldos and Giulio Cesare operas
- Tez No: 928357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY HATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Barok dönemin opera tarihine damga vuran kastrat sanatçılar, gerek fiziksel özelliklerinden kaynaklanan benzersiz ses renkleri gerekse virtüözlük yetenekleri ile bu dönemin opera sahnelerinde önemli bir yer tutmaktadır. Kastratların yükselişi, İtalyan operasının gelişimiyle eş zamanlı gerçekleşmiş ve özellikle 17. ve 18. yüzyılda doruk noktasına ulaşmıştır. Kastrat sanatçılar, sahne üzerindeki güçlü dramatik etkileri ve sıra dışı vokal yetenekleri ile dönemin bestecilerine hem ilham kaynağı olmuş hem de eserlerin icrasında vazgeçilmez bir konuma gelmiştir. Bu çalışmada, kastratların Barok dönemin müzikal estetiği ve opera repertuvarındaki rolü incelenmekte, bu bağlamda G.F. Handel'in Rinaldo ve Giulio Cesare operalarındaki kastrat rollerinin analizine odaklanılmaktadır. Handel'in bu iki eseri, kastrat sanatçıların yeteneklerini sergilemeleri için yazılmış eşsiz aryaları ve dramatik karakterizasyonlarıyla öne çıkmaktadır. Tezde, kastratların opera dünyasındaki tarihsel süreçleri ele alınmakta, bu özel vokal türüne yönelik toplumsal ve kültürel algılar değerlendirilmektedir. Araştırmanın temel amacı, kastrat sanatçılarının Barok dönemi opera sanatına olan katkılarını belirlemek, Handel'in bu rollere yüklediği sanatsal anlamı ve dönem müziği içindeki önemini ortaya koymaktır. Handel'in kastratlar için yazdığı bölümler, müzikal analiz yöntemleriyle değerlendirilerek ses aralığı, melodi yapısı, teknik gereklilikler ve dramatik anlatımları bakımından incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kastrat sanatçıların Barok opera repertuvarındaki yerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, çalışma, hem Barok dönemi opera tarihine ışık tutmakta hem de kastratların sanatsal mirasının günümüzdeki opera dünyasına etkilerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Castrate artists, who left their mark on the opera history of the Baroque period, have an important place in the opera stages of this period with both their unique vocal colors resulting from their physical characteristics and their virtuosic abilities. The rise of castrates occurred simultaneously with the development of Italian opera and reached its peak especially in the 17th and 18th centuries. Castrate artists, with their strong dramatic effects on stage and extraordinary vocal abilities, have inspired the composers of the period and have become indispensable in the performance of works. This study examines the role of castrates in the musical aesthetics and opera repertoire of the Baroque period, and in this context, focuses on the analysis of castrate roles in G.F. Handel's operas Rinaldo and Giulio Cesare. These two works by Handel stand out with their unique arias and dramatic characterizations written for castrate artists to showcase their talents. This thesis examines the historical processes of castrates in the opera world, and evaluates the social and cultural perceptions towards this special vocal type. The main purpose of the research is to determine the contributions of castrate artists to the Baroque opera art, to reveal the artistic meaning Handel attributed to these roles and their importance in the music of the period. The parts written by Handel for castrates were evaluated with musical analysis methods and examined in terms of voice range, melody structure, technical requirements and dramatic expressions. The findings obtained contribute to a better understanding of the place of castrate artists in the Baroque opera repertoire. In this context, the study both sheds light on the history of Baroque opera and discusses the effects of the artistic heritage of castrates on the contemporary opera world.