Bakır matrisli kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterisation of copper matrix composites
- Tez No: 928373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF BALALAN, DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Sark Plazma Sinterleme (SPS) yöntemi kullanılarak argon atmosferinde 900 oC sıcaklık, 35 MPa basınç altında 4 dakika bekleme süresi boyunca işleme tabi tutularak in-situ Cu matrisli Cr ve C ilaveli kompozit malzemeler üretilmiştir. Üretilen bu malzemelerin mikroyapı, mekanik özellikleri ve yoğunlukları incelenmiştir. Mikroyapı incelemeleri; XRD, SEM ve SEM/EDS ile gerçekleştirilmiştir. Mekanik özellik incelemeleri; üç nokta eğilme testi ve sertlik ölçümü ile yapılmıştır. Üretilen kompozit malzemelerde Cr ile C SPS işlemi sırasında reaksiyona girmemişlerdir. Cr ayrı bir faz olarak, C ise grafit fazı olarak mikroyapıda kalmıştır. İlave edilen Cr miktarı arttıkça üretilen malzemelerin de sertliğinin arttığı gözlemlenmiştir, en yüksek sertliğe yüzde 30 Cr ilave edilen malzemede ulaşılmıştır. İlave edilen Cr miktarı arttıkça üretilen malzemelerin eğilme dayanımı azalmıştır. Yoğunluk değerleri Arşimet prensibine göre ölçülmüştür, Cr miktarındaki artışla birlikte elde edilen bağıl yoğunluk değerinin de arttığı görülmektedir. En yüksek bağıl yoğunluk değerine yüzde 30 Cr ilave edilen malzemede ulaşılmıştır. Tez çalışmasında SPS ile daha düşük Cr-C ilavelerinde bile daha yüksek bağıl yoğunluklara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in-situ Cu matrix Cr and C added composite materials were produced by using the Sark Plasma Sintering (SPS) method in an argon atmosphere at 900 oC and 35 Mpa pressure for a waiting time of 4 minutes. The microstructure, mechanical properties and densities of these produced materials were examined. Microstructure examinations were carried out with XRD, SEM and SEM/EDS. Mechanical property examinations were carried out with three-point bending test and hardness measurement. In the produced composite materials, Cr and C did not react during the SPS process. Cr remained in the microstructure as a separate phase and C as the graphite phase. It was observed that the hardness of the produced materials increased as the amount of added Cr increased, the highest hardness was reached in the material to which 30 percent Cr was added. The bending strength of the produced materials decreased as the amount of added Cr increased. The density values were measured according to the Archimedes principle, and it is seen that the relative density value obtained increases with the increase in the amount of Cr. The highest relative density value was reached in the material with 30 percent Cr added. In the thesis study, higher relative densities were achieved even with lower Cr-C additions with SPS.