Ortaokul öğrencilerinde proje temelli STEM etkinliklerinin stem kariyer ilgisine, 21. yüzyıl becerilerine ve akademik başarıya etkisi
The effect of project-based stem activities on STEM career interest, 21st century skills and academic success in middle school students
  1. Tez No: 928374
  2. Yazar: HALİL TANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Proje temelli STEM etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin STEM kariyer ilgilerine, 21yy. Öğrenme yenilik becerilerine (4c) ve beceri temelli akademik başarıları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Konya ili Karatay ilçesinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir devlet ortaokulunda 6. Sınıfta öğrenim görmekte olan 53 öğrenci ile 16 haftalık bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışma, hem nicel hem de nitel verilerin avantajlarını bir arada kullanmak üzere karma yöntem araştırması desenlerinden iç içe desen ile yürütülmüştür. Çalışmada deney ve kontrol grubu seçkisiz olarak atanmıştır. Deney grubunda proje temelli STEM etkinlikleri gerçekleştirilirken, kontrol grubunda Milli Eğitim Bakanlığı ders müfredatına göre dersler işlenmiştir. Araştırmada nicel veriler araştırmacı tarafından geliştirilen 21.yy Öğrenme ve Yenilik Becerileri ölçeği ile izni alınan STEM kariyer ilgisi ve Beceri temelli akademik başarı testi ön test son test olarak toplanmıştır. Nitel veriler için ise deney grubundan uygulama sonrasında kişisel görüş formları alınmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde grupların ön test-son test puan ortalamaları arasında manidar düzeyde bir farklılaşmanın olup olmadığını incelemek amacıyla ANCOVA analizi yapılırken nitel veriler ile betimsel içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Proje temelli STEM etkinliklerinin uygulandığı deney grubunda 21. yy. Öğrenme ve Yenilik Becerilerinin, STEM kariyer ilgilerin ve Beceri temelli akademik başarı testinin manidar düzeyde arttığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise deney grubunda bulunan öğrencilerin STEM mesleklerine olan ilginin arttığı bireysel ve grup becerilerinin arttığı yönde ifadeler kullandığı gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of project-based STEM activities on middle school students' STEM career interests, 21st century learning innovation skills (4c) and skill-based academic achievement. In the 2021-2022 academic year, a 16-week application was carried out with 53 students studying in the 6th grade in a public secondary school affiliated to the Ministry of National Education in Karatay district of Konya province. The study was conducted with a nested design, one of the mixed method research designs, in order to use the advantages of both quantitative and qualitative data together. The experimental and control groups were randomly assigned. While project-based STEM activities were carried out in the experimental group, lessons were taught in the control group according to the Ministry of National Education curriculum. In the study, quantitative data were collected using the 21st Century Learning and Innovation Skills scale developed by the researcher and STEM career interest and Skill-based academic achievement test pre-test post-test. For qualitative data, personal opinion forms were taken from the experimental group after the application. In the analysis of the quantitative data obtained, ANCOVA analysis was performed to examine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test mean scores of the groups, while descriptive content analysis was performed with qualitative data. In line with the findings obtained, it was observed that 21st century learning and innovation skills, STEM career interests and skill-based academic achievement test increased significantly in the experimental group where project-based STEM activities were applied. In the qualitative dimension of the research, it was observed that the students in the experimental group used expressions that their interest in STEM professions increased and their individual and group skills increased. Suggestions were made in line with the results obtained.