Yabancı uyruklu öğrencilerin Türk müzik kültürüne yönelik algıları: Karabük Üniversitesi örneği
Foreign students' perceptions towards Turkish music culture: The example of Karabük University
  1. Tez No: 928383
  2. Yazar: FATMA BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma kültürümüzü oluşturan Türk müziğinin Karabük Üniversitesin de okuyan yabancı uyruklu öğrenciler tarafından nasıl algılandığı ve Karabük Üniversitesin de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin Türk müziği hakkında neler bildiklerini öğrenme amacı taşımaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerine dayalı olarak gerçekleştirilen betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın verileri yarıyapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Karabük Üniversitesinde okuyan yabancı uyruklu 15 öğrenci tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Karabük Üniversitesinde okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin Türk müziğine ilişkin müzik türleri, çalgılar, sanatçılar ve kendi müzik kültürleri ile Türk müzik kültürünün benzerlik ve farklılığını anlayabilmek için görüşmeler yapılmıştır. Karabük Üniversitesinde okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin Türk müziği ile ilgili bilgileri genellikle etkileşimde bulundukları Türk insanlarından, çalıştıkları iş yerlerinde açılan müziklerden, kafe ortamlarında çalınan canlı müziklerden, gittikleri düğün ya da törenler de gördükleri müzik türlerinden öğrendikleri belirlenmektedir. Karabük Üniversitesinde okuyan rastgele seçilmiş 15 yabancı uyruklu öğrencinin müzik kültürleri ile Türk müzik kültürünün benzer özelliklerde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to find out how Turkish music, which is formed by our culture, is perceived by the foreign nationals studying at Karabük University and what foreign nationals studying at Karabük University know about Turkish music. This research is descriptive research based on qualitative research methods. The data of the research were collected by using semi-structured interview technique. 15 foreign students studying at Karabük University were selected by random sampling method. Interviews were held with foreign students studying at Karabük University to understand the musical genres, instruments, artists related to Turkish music and the similarities and differences between their own musical culture and Turkish musical culture. It is determined that foreign students studying at Karabük University generally learn information about Turkish music from the Turkish people they interact with, from the music played in their workplaces, from live music played in cafes, and from the types of music they see at weddings or ceremoni es they attend. It was determined that the musical cultures of 15 randomly selected foreign students studying at Karabük University were similar to the Turkish musical culture.