Lise ve üniversite öğrencilerinde binicilik sporunun akademik başarı üzerine etkisi
The effect of equestrian sports on academic achievement in high school and university students
- Tez No: 928384
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma, lise ve üniversite öğrencilerinin binicilik sporuna katılımının akademik, sosyal ve liderlik becerileri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Veriler, spora katılımın öğrencilerin karakter gelişimine, liderlik becerilerine ve akademik performanslarına nasıl yansıdığına dair görüşlerinden elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, binicilik sporunun katılımcılar üzerinde çok yönlü etkileri olduğu görülmüştür. Çoğu katılımcı, bu sporun disiplin, sorumluluk ve empati gibi kişisel gelişim alanlarında kendilerine katkı sağladığını belirtmiştir. Binicilik sporu, özellikle liderlik becerilerinin gelişiminde önemli bir araç olarak öne çıkmıştır. Atla kurulan iletişim ve yönlendirme becerileri, özgüvenin ve karar verme yeteneklerinin güçlenmesine katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, bazı katılımcılar, binicilik sporunun liderlik gelişimi üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığını ifade etmişlerdir. Akademik başarı açısından, binicilik sporunun etkileri katılımcılar arasında farklılık göstermiştir. Sporun disiplin kazandırdığı ve zaman yönetimini geliştirdiği için akademik başarıyı desteklediğini düşünenler olduğu gibi, yoğun antrenman programlarının akademik çalışmalara engel olabileceğini belirtenler de olmuştur. Sosyal beceriler ve akranlarla etkileşimde ise sporun olumlu etkileri daha belirgin bir şekilde gözlemlenmiştir. Sonuç olarak binicilik sporunun, bireysel olduğu farklılıklara bağlı olarak öğrenciler üzerinde pozitif etkiler yarama potansiyeline sahip olduğu anlaşılmıştır. Sporun sağladığı özgüven, disiplin ve sosyal beceriler, başarıya giden yolda destekleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the effects of equestrian sports participation in high school and university students on academic, social and leadership skills. Data were obtained from students' views on how participation in sports reflects on character development, leadership skills and academic performance. According to the analysis results, it is seen that equestrian sports have multifaceted effects on the participants. Most participants stated that this sport contributes to personal development areas such as discipline, responsibility and empathy. Equestrian sports stood out as an important tool especially in the development of leadership skills. Communication and direction skills established with horses contributed to the strengthening of self-confidence and decision-making abilities. However, some participants stated that equestrian sports did not have a direct effect on leadership development. In terms of academic success, the effects of equestrian sports varied among the participants. While some thought that sports support academic success because they provide discipline and improve time management, there were also those who stated that intensive training programs could hinder academic studies. The positive effects of sports have been observed more clearly in social skills and interaction with peers. Equestrian sports can have positive effects on students depending on individual differences. The self-confidence, discipline and social skills provided by sports stand out as supportive elements on the path to success.