Takılma kültürü: Öğrencilerin deneyim ve algılamaları
Hookup culture: University student' experiences and perceptions
- Tez No: 928402
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Patriyarkal toplum kadınlara ve erkeklere toplumsal cinsiyet rolleri denen roller atfederek, onları birer özne olarak yaratmaktadır. Toplumsal cinsiyet rolleri vasıtasıyla kadınların ve erkeklerin sosyalleşme biçimleri, bir arada nasıl yaşayacakları, arkadaşlık ve partnerlik ilişkilerinin sınırları belirlenmiştir. Bu çalışmayla takılma kültürü denen ve duygusal bağ içermeden yaşanan ilişkilenme biçiminin üniversite öğrencileri tarafından nasıl deneyimlediklerini anlamak, ataerki ve toplumsal cinsiyet eşitliği/eşitsizliğinin bu deneyimi kadınlar ve erkeklerin perspektifinden nasıl farklılaştırdığını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Feminizm kadın tarihinin bir sessizlik tarihi olduğunu iddia etmektedir. Tarih“nesnellik”iddiası içinde yalnızca erkeklerin tarihini yazmıştır. İkinci Dalga Feminizmin ortaya koyduğu bilinç yükseltme yöntemiyle toplanan feminist kadınlar, kadınların tarihinin yazımı meselesini önceliklendirmiş, kadın cinselliğinin tarihsel süreç içinde, ataerkil iktidar sisteminin denetlediği en önemli alanlardan biri olduğunu ortaya konmuştur. Kadınların cinsel özgürlüğünde temelini bulan takılma kültürünü, kadın ve erkek üniversite öğrencilerinin deneyimlerinden yararlanarak ele alacak bu çalışma feminist metodoloji çerçevesinde yazılması bakımından önem arz etmektedir. Araştırma feminist eleştirel söylem analizi yöntemiyle gerçekleştirilerek, takılma kültürü içinde kadın ve erkek öğrencilerin deneyimlerindeki ataerkil sisteme ve toplum cinsiyet normlarına dayanan eşitsizlikler araştırılacaktır. Uluslararası literatürde takılma kültürüne dair akademik çalışmalar yapılmış olsa da bu çalışmanın Türkiye'deki üniversite öğrencileri bağlamında yapılacak ilk çalışma olması ve feminist metodolojiyi benimsemesi sebebiyle literatüre katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a patriarchal society, roles known as gender roles are assigned to women and men, creating them as subjects. Through these gender roles, the ways in which women and men socialize, how they live together, and the boundaries of friendship and partnership relationships are defined. This study aims to understand how university students experience the form of relationship known as hookup culture, which occurs without emotional bonds, and to reveal how patriarchy and gender equality/inequality shape this experience differently from the perspectives of women and men. Feminism argues that the history of women is a history of silence. History, claiming“objectivity,”has written only the history of men. Feminist women, gathered through the consciousness-raising method introduced by Second Wave Feminism, have prioritized the writing of women's history, uncovering that women's sexuality has historically been one of the key areas controlled by the patriarchal power system. This study, which will explore hookup culture—rooted in sexual freedom—from the experiences of male and female university students, is significant in its commitment to feminist methodology. The research will use feminist critical discourse analysis to investigate the inequalities based on the patriarchal system and gender norms within the hookup culture experiences of female and male students. Although there are academic studies on hookup culture in international literature, this study aims to contribute to the literature by being the first of its kind in the context of university students in Turkey and by adopting a feminist methodology.