Re-mapping contemporary architecture in Turkey based on the relationship between urbanisation and architecture: Eskişehir Road development in Ankara
Türkiye'de çağdaş mimarliğin kentleşme ve mimarlik ilişkisine bağli olarak yeniden haritalandirilmasi: Ankara Eskişehir yolu gelişimi
- Tez No: 928401
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki çağdaş mimarlığı kentsel ve mimari ölçekler arasındaki dönüştürücü ve karşılıklı ilişki üzerinden yeniden haritalamaktır çünkü mimarlığın son yıllardaki çağdaş dönüşümü kentsel anlamı ve kentsel bağlamdaki rolü ile büyük ölçüde ilişkilidir. Bu amaca ulaşmak için, kapsamlı bir literatür taraması ve Türkiye'de mimarlık ve kentleşme ilişkisinin genel çerçevesini tarihsel arka planla birlikte içeren teorik bir altyapı sunulmaktadır. Bu bağlamda, tekil mimari ölçekteki gelişmelerin dönüştürücü gücünün yanı sıra, kentsel planlama ve politikaların ve kentsel gelişim desenlerinin mimari ölçeğe etkisi çalışılmaktadır. Ankara'da, Eskişehir Yolu'ndaki son dönemdeki kentsel gelişmeler, bir durum çalışma alanı ve mimarlığın kentleşme, bağlam ve kentle olan ilişkisini anlamak için temsili bir model olarak seçilmiştir. Şehir merkezlerine eklenti olan benzer yeni gelişmeler birçok Türk kentinde gösterilmektedir. Dolayısıyla, bu durum çalışması, Ankara ile sınırlı olmayan ancak tüm Türkiye bağlamında birçok kentsel dönüşüm için uyarlanabilen tekrarlanan bir dokuyu irdelemektedir. Durum çalışması, mimari tipolojilerin kentsel gelişim ve dönüşümle ilişkisi içerisinde değerlendirilmiştir. Bu anlamda, Türkiye'deki yeni kentleşme politikaları ve dinamikleri ve mimarlık kent arasındaki dönüştürücü ilişki sorgulanmaktadır. Durum çalışması alanının bu kritik değerlendirmesi, hem kentsel hem de mimari ölçekteki gelişmeler, dönüşümler ve bunların birbirleri üzerindeki dönüştürücü etkilerinin çağdaş durumunu yeniden haritalandırmak ve anlamak için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to re-map contemporary architecture in Turkey through the transformative and correlative relationship between urban and architectural scales because the contemporary transformation of architecture in recent years is considerably related with its urban meaning and its role within the urban context. In order to achieve this, a theoretical background, which includes a comprehensive literature survey and a general framework of architecture and urbanization relation in Turkey with historical background, is presented. In this respect, the impact of urban planning and policies and urban development patterns on architectural scale, as well as the transformative power of developments in building scale are studied. The recent urban developments on Eskişehir Road in Ankara are selected as a case study area and a representative model to understand the relationship of architecture with urbanisation, context and city. Similar new developments as an annex to city centers are demonstrated in many Turkish cities. Therefore, this case study addresses a repetitive pattern not limited with Ankara but adaptable to many urban transformations all through Turkish context. The case study is evaluated within the transformation of architectural typologies. In this sense, new urbanism policies and dynamics in Turkey, and the transformative relationship between architecture and the city are examined. This critical evaluation of the case study area will be utilized to re-map and understand contemporary condition both in urban and architectural scale developments, transformations, and their transformative impact on each other.