Üroloji kliniğinde üriner stent ve prostat biyopsisi işlemleri sonrası gelişen üriner sistem enfeksiyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of urinary system infections after urinary stent and prostate biopsy procedures in urology clinic
- Tez No: 619948
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları toplumda en sık karşılaşılan enfeksiyon hastalıklarındandır. Üriner sisteme stent takılan hastalarda stentler bakterilerin tutunması için bir kaynak oluşturmaktadır. Prostat biyopsisi de rektum gibi florası olan bir bölgeden yapılmaktadır ve işlem sırasında bakteriler iğne ile prostata ve üriner sisteme taşınmaktadır. Biz bu çalışmada üriner stent takılma, çıkarılma, aynı seansta çıkarılma-takılma işlemi yapılan ve prostat biyopsisi yapılan hastalarda üriner sistem enfeksiyonlarını retrospektif değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-metot: Bu çalışma retrospektif olarak planlandı. 01.01.2016-31.12.2018 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Kliniğinde invaziv işlem olarak üriner stent takılan hastalar ile prostat biyopsisi yapılan hastaların dosyaları tarandı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastaların demografik verileri, uygulanan işlem öncesi ve sonrası alınan idrar tetkikleri, idrar ve kan kültürleri, işlem öncesi ve sonrası kullanılan antibiyotikler kaydedildi. Bulgular: Stentle ilgili işlem yapılanlarda işlem sonrasında %15,9 hastada idrar kültüründe üreme olmuştu, %78,1 hastada üreme olmamıştı ve %6 hastada işlem sonrası idrar kültürü alınmamıştı. İdrar kültüründe en sık üreyen mikroorganizma Escherichia coli ikinci en sık üreyen mikroorganizma Enterococcus spp olarak tespit edildi. Üriner stent işlemi öncesi profilakside en çok seftriaksonun tercih edildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections are among the most common infectious diseases in the community. In patients with stents attached to the urinary system, stents are a source for the attachment of bacteria. Prostate biopsy is performed from a region with a flora like rectum, and bacteria are transported to the prostate and urinary system during the procedure. In this study, we aimed to retrospectively evaluate urinary tract infections in patients who underwent urinary stent insertion, removal, removal and insertion in the same session and prostate biopsy. Material-method: This study was planned retrospectively. The files of patients who underwent urinary stents as an invasive procedure and patients who underwent prostate biopsy at the Urology Clinic of Düzce University Medical Faculty between 01.01.2016-31.12.2018 were scanned. Demographic data of patients who met the inclusion criteria, urine tests taken before and after the procedure, urine and blood cultures, and antibiotics used before and after the procedure were recorded. Results: In stent-related procedures, there was reproduction in urine culture in 15.9% of patients after treatment, 78.1% of patients did not reproduce, and 6% of patients had no urine culture after the procedure. In the urine culture, the most common microorganism Escherichia coli was identified as the second most common microorganism Enterococcus spp. It was found that ceftriaxone was the most preferred in prophylaxis before urinary stenting.