4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun çerçevesinde soruşturma usulü
Investigation procedure under Law No. 4483 on the Prosecution of Civil Servants and Other Public Officials
  1. Tez No: 928431
  2. Yazar: SEMA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE NİLÜFER BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yüksek lisans tez çalışmamızın konusu;“4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun Çerçevesinde Soruşturma Usulü”dür. Tez çalışmamızda; tarihsel süreç içerisinde memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılan hukuki düzenlemelerin Anayasa hükümleri, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümleri, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri ışığında açıklanması amaçlanmaktadır. 4483 sayılı Kanun'un kapsamı ve istisnalarına da yer verilerek 4483 sayılı Kanun kapsamında memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması usulünün açıklanmasını hedeflemekteyiz. Çalışmamız 2 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; tarihsel süreç içerisinde yapılan hukuki düzenlemelere, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkında uygulanan sistemlere, 4483 sayılı Kanun'un amacı, kapsamı ve istisnalarına değinilmiştir. İkinci bölümde; 4483 sayılı Kanun çerçevesinde soruşturma usulü ile memurluk statüsünde kısıntı oluşturan geçici bir tedbir olması yönüyle çalışmamızla bu yönden bir bağlantısı olan ceza soruşturması veya kovuşturması nedeniyle görevden uzaklaştırma kavramı ele alınarak Yüksek Mahkeme kararları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our master's thesis is;“Investigation Procedure within the Framework of the Law No. 4483 on the Trial of Civil Servants and Other Public Officials”. In our thesis study; it is aimed to explain the legal regulations made about civil servants and other public officials in the historical process in the light of the provisions of the Constitution, the provisions of the Law No. 4483 on the Prosecution of Civil Servants and Other Public Officials, the provisions of the Turkish Criminal Code No. 5237, and the provisions of the Criminal Procedure Law No. 5271. By including the scope and exceptions of Law No. 4483, we aim to explain the procedure for the trial of civil servants and other public officials within the scope of Law No. 4483. Our study consists of 2 main parts. In the first part; the legal regulations made in the historical process, the systems applied on the trial of civil servants and other public officials, the purpose, scope and exceptions of Law No. 4483 are mentioned. In the second part, the concept of suspension from duty due to criminal investigation or prosecution, which has a connection with our study in this respect as it is a temporary measure that creates a restriction in the investigation procedure and civil servant status within the framework of Law No. 4483, is discussed and evaluated in the light of Supreme Court decisions.