Faruk Duman'ın Sus Barbatus! 1-2-3 romanlarına anlatıbilimsel bir yaklaşım
A narratological approach to Faruk Duman's novels 'Sus Barbatus!' 1-2-3
  1. Tez No: 928430
  2. Yazar: EMEL AKARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA CİVALIOĞLU SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Modern Türk edebiyatının hikâye ve roman alanında önemli isimlerinden biri olan Faruk Duman Sus Barbatus! 1-2-3 nehir romanlarıyla 1980 dönemini okuyucuya kendine has üslubuyla ve kullandığı tekniklerle etkili bir şekilde aktarabilmiştir. Yazarın eserleriyle ilgili çalışmalar son dönemde artsa da ilgili romanlar üzerine yapısalcı yöntemle yapılmış bir çalışma literatürde yer almamaktadır. Eserin araştırma için seçilmesinde hem yazarın eserlerinin kurgusal açıdan dikkat çekici olması hem de anlatıbilim çalışmalarının yakın zamanda teorik çalışmalarda benimsenmesi etkili olmuştur. Anlatıbilim (yapısalcılık) ekolünü merkeze alarak yapılan çalışmaların artması edebiyatımızda çağdaş değerlendirme yöntemleri açısından daha yetkin ürünlerin oluşmasına olanak sağlamaktadır. Bu tezde de Faruk Duman'ın bahsi geçen romanları anlatibilimsel yöntemle değerlendirilmiştir. Değerlendirme Gérard Genette'in Anlatının Söylemi adlı çalışmasında benimsediği yöntemlerle yapılmıştır. Genette bu çalışmasında Proust'un Kayıp Zamanın İzinde adlı eseri anlatıbilimsel açıdan uygulamalı bir şekilde incelemiş, anlatıbilimin sınırları gösterilmiştir. Sus Barbatus! 1-2-3 romanları da beş ana başlıkta, Genette'in belirlediği sınırlara göre ele alınmıştır. Bahsi geçen eserler anlatının düzeni, süresi, sıklığı, kipi ve sesi kategorilerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Faruk Duman, one of the important names of modern Turkish literature in the field of stories and novels, was able to effectively convey the 1980s period to the reader with his unique style and techniques with his works Sus Barbatus! 1-2-3. Although studies on the author's works have increased recently, there is no study on the related novels with the structuralist method in the literature. The selection of the novel for the research was influenced by both the fact that the author's works are fictionally remarkable and the recent adoption of narratology studies in theoretical studies. The increase in the number of studies centred on narratology (structuralism) school enables the formation of more competent products in terms of contemporary evaluation methods in our literature. In this thesis, the aforementioned novels of Faruk Duman have been evaluated by narratological method. The evaluation has been made with the methods adopted by Gérard Genette in his work titled The Discourse of Narrative. In this study, Genette analysed Proust's On the Trail of Lost Time from a narratological point of view in a practical way and the limits of narratology were shown. The novels Sus Barbatus! 1-2-3 were analysed under five main headings according to the limits set by Genette. The aforementioned works are analysed according to the categories of narrative order, duration, frequency, modality and voice.