Okul öncesi öğretmeninin iyi oluş halinin çocuğun iyi oluş haliyle ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teacher's well-being and child's well-being
- Tez No: 928441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HANDE AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin iyi oluş halinin çocuğu iyi oluş haliyle ilişkisi araştırılmıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin iyi oluş halleri sosyal, duygusal, psikolojik, duygu/durum, davranış, tükenmişlik, inançlar, eğitim ve yetkinlikleri açısından incelenmiştir. Araştırmada ayrıca, öğretmenlerin iyi oluşunun öğrenim düzeyi, cinsiyet, medeni durum, yaş, çocuk sayısı, kamu veya özel sektörde çalışma, çalışma yılı, çalışma saati ve algılanan gelir durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Bu araştırma nicel yöntemle yürütülmüş ve ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde farklı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 250 öğretmenden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Öğretmenler için Demografik Bilgi Formu, Beş Boyutlu İyi Oluş Modeli: PERMA Ölçeği ve 5/6 Yaş Çocukları için Psikolojik İyi Oluş (ÇOPİO) Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları; PERMA ölçeğine göre öğretmenin iyi oluşu ile yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı, öğrenim düzeyi, mesleki deneyimi, çalışma saati, algılanan gelir durumu, kamu veya özel sektörde çalışma değişkenlerine göre anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Çocuğun iyi oluşuna yönelik ÇOPİO Ölçeğinden elde edilen sonuçlara göre çocuğun fiziksel sağlık, düşük içselleştirme, düşük dışsallaştırma, öz düzenleme, yetkinlik-girişkenlik, bilişsel yetkinlik, değer davranışları, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu alt boyutlarına ilişkin ortalama puanları yüksek düzeyde bulunmuştur. PERMA ve ÇOPİO ölçeği alt boyutları arasında pozitif ve negatif yönlü ilişkiler vardır. Öğretmenin iyi oluş halinin çocuğun iyi oluş hali ile ilişkisi incelenmiş, çocuğun iyi oluşuna yönelik ÇOPİO ölçeği alt boyutları ile öğretmenin iyi oluşuna yönelik“PERMA”ölçeği alt boyutları karşılaştırıldığında öğretmenin iyi oluş halinin çocuğun iyi oluş haline pek çok alt boyutta (fiziksel, sağlık, düşük içselleştirme, düşük dışsallaştırma, öz düzenleme, sosyal yetkinlik- girişkenlik, bilişsel yetkinlik, değer davranışları, psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu) etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between preschool teachers' well-being and child well-being was investigated. The well-being of preschool teachers was examined in terms of social, emotional, psychological, emotion/status, behaviour, burnout, beliefs, education and competencies. The study also investigated whether teachers' well-being differed according to level of education, gender, marital status, age, number of children, working in public or private sector, years of employment, working hours and income level. This research was conducted with quantitative method and relational survey design was used. The data of the study were collected from 250 teachers working in different preschool education institutions in Bahçelievler district of Istanbul province. As data collection tool, Demographic Information Form for Teachers, Five Dimensional Well-Being Model: PERMA Scale and Psychological Well-Being for 5/6 Year Old Children (PWBW) Scale were used. The findings of the study showed that there was a significant relationship between the teacher's well-being according to the PERMA scale and the variables of age, gender, marital status, number of children, education level, professional experience, working hours, income level, and working in the public or private sector. According to the results obtained from the COPIO Scale for child well-being, the mean scores of the child's physical health, low internalisation, low externalisation, self-regulation, competence - assertiveness, cognitive competence, value behaviours, psychological resilience and life satisfaction sub-dimensions were found at a high level. There are positive and negative relationships between the sub-dimensions of PERMA and COPIO scale. The relationship between the teacher's well-being and the child's well-being was examined, and when the sub-dimensions of the 'PERMA' scale for the child's well-being and the sub-dimensions of the 'PERMA' scale for the teacher's well-being were compared, it was concluded that the teacher's well-being affects the child's well-being in many sub-dimensions (physical, health, low internalisation, low externalisation, self-regulation, social competence- assertiveness, cognitive competence, value behaviours, psychological resilience and life satisfaction).