Sağlık eğitimi üniversite gören öğrencilerinin gelecek kariyer planlamasında sağlık turizmine yönelme tutumlarının incelenmesi: Antalya ili örneği
The examination of attitudes of university students in the department of health in future career planning towards health tourism: The example of Antalya
  1. Tez No: 928456
  2. Yazar: ALİ EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YETKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Turizm, Health Education, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, sağlık eğitimi alan üniversite öğrencilerinin gelecekteki kariyer planlamaları doğrultusunda sağlık turizmine yönelme eğilimleri ve bu eğilime hangi faktörlerin etki ettiğini belirlemektir. Araştırma, 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde Antalya Akdeniz Üniversitesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde sağlık eğitimi veren çeşitli fakülteler ve meslek yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, konuyla ilgili alan yazın kapsamlı bir şekilde taranmıştır. Ayrıca sektör uzmanlarıyla yapılan görüşmelerde sektörle ilgili derinlemesine bilgi alınmıştır. Bu bilgiler ışığında hazırlanan 45 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Anket formunun ilk bölümü; 13 soruluk sosyo-demografik değişkenlerden oluşmaktadır. Anket formunun ikinci kısmı, 32 sorudan oluşmakta ve bu sorular, 5'li Likert ölçeği yöntemiyle oluşmaktadır. Anket, öğrencilere araştırma evrenin tamamı olan 6601 öğrenciye çevrim içi olarak ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel analiz için SPSS 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada 831 anket analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların sağlık turizmi algılarının bu sektörde kariyer yapma eğilimleri üstünde %74 etki yaptığı saptanmıştır. Katılımcıların kariyerlerini sağlık turizminde yapma ortalaması katılıyorum seçeneğine denk gelen 4.05 çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the tendency of university students in the department of health in line with their future career planning towards health tourism and the factors affecting this tendency. The research was conducted with students studying in various faculties and vocational schools providing health education at Antalya Akdeniz University and Alanya Alaaddin Keykubat University in the 2023-2024 academic year. In the first stage of the research, the relevant literature was comprehensively reviewed. In addition, in-depth information about the sector was obtained in interviews with sector experts. 45-question survey was prepared in light of this information. The first part of the survey form consists of 13 questions on socio-demographic variables. The second part of the survey form consists of 32 questions and these questions are formed with a 5-point Likert scale method. The survey was applied online to 6601 students who constitute the universe of the research. The obtained data were analyzed using the SPSS 24 program for statistical analysis. 831 surveys were analyzed in the research. As a result of the analysis, it was determined that the participants' perceptions of health tourism had a 74% effect on their tendency to make a career in this sector. In addition, the average of tendency to make career in health tourism of the participants was 4.05 (I agree).