Türkiye'de sağlık turizminde termal turizm ile fizyoterapi rehabilitasyonun entegrasyonu
Integration of thermal tourism and physiotherapy and rehabilitation in health tourism in Turkey
- Tez No: 928457
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Yönetimi, Turizm, Physiotherapy and Rehabilitation, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Türkiye, termal suların kullanımı konusunda uzun bir geçmişi vardır. Antik Roma döneminden beri, Kapadokya'dan Denizli'ye, Afyonkarahisar'dan Bursa'ya kadar birçok bölgede termal suların şifalı özellikleri keşfedilmiştir. Jeotermal enerji ve termal turizm açısından zengin bir kaynak potansiyeline sahiptir. Jeotermal kaynaklar, sadece termal turizm için değil, aynı zamanda enerji üretimi için de önemli bir kaynaktır. Günümüzden antik çağa kadar geniş bir tarih aralığında uzanan ve sağlık turizmi olarak kabul edilen termal turizm alternatif turizmin önemli ayaklarından biri sayılmaktadır. Romalılar savaşta yaralanan, yıpranan askerlerin kaplıca suyuna girmekle yaralarının çabuk kapandığı, kısa süre içerisinde güçlerini kazandıklarını görmüşler, her gittikleri yerde şifalı sular üzerine önemli tesisler kurmuşlardır. Termal turizm veya kaplıca turizmi; mineralize termal su banyosu, içme, inhalasyon, çamur banyosu gibi çeşitli türdeki yöntemlerin yanında, iklim kürü, fizik tedavi, rehabilitasyon, egzersiz, psikoterapi, diyet gibi destek tedavilerini de kapsayan turizm hareketi olarak tanımlanır. Türkiye coğrafi yapısı ve jeomorfolojik özellikleri nedeniyle birçok yeraltı sıcak su kaynaklarına sahiptir. İçerik bakımından zengin eriyik ve mineral yapısı vardır. Özellikle 20 °C'nin üzerinde 600'ün üzerinde termal kaynak bulunmaktadır. Tespit edilmemiş kaynaklar ile birlikte 1200'den fazla kaynak olacağı düşünülmektedir. Bu özelliğiyle kaynak sayısında Avrupa'nın en üst sıralarında yer alan Türkiye'nin sağlık turizmimde daha yüksek oranda kullanılması, ayrıca uygulanacak kürlerde ayaktan ve yatan hasta için fizik tedavi ver rehabilitasyon ile entegrasyonunun sağlanarak kombine bir tedavi yaklaşımının ortaya konması sağlık turizmi önemli kazanımlar sağlayacaktır. Fizyoterapi ise kas-iskelet sistemi sorunlarından nörolojik rahatsızlıklara kadar geniş bir yelpazede tedavi sunan önemli bir sağlık disiplinidir. Fizyoterapi tedavi modalitelerinde ki tüm uygulamalar termal tesislerde sorunsuzca ve yüksek kalite standartlarında uygulanabilmektedir. Bu iki alanın entegrasyonu, hastaların daha kapsamlı ve etkili bir sağlık hizmeti almasına olanak tanır. Sonuç olarak termal kayakların fizyoterapi ve rehabilitasyon amacıyla kullanılması, sadece fiziksel sağlığı değil, aynı zamanda mental ve duygusal iyilik halinide destekleyecektir. Bu tezin temel amacı, Türkiye'deki kaplıcaların sağlık turizminde özellikle fizyoterapi ve rehabilitasyon özelinde nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini ve bu potansiyelinin nasıl daha geniş kitlelere tanıtılabileceğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a long history in the use of thermal waters. Since the ancient Roman period, the healing properties of thermal waters have been discovered in many regions from Cappadocia to Denizli, from Afyonkarahisar to Bursa. It has a rich resource potential in terms of geothermal energy and thermal tourism. Geothermal resources are an important resource not only for thermal tourism but also for energy production. Thermal tourism, which extends over a wide range of history from today to ancient times and is considered health tourism, is considered one of the important pillars of alternative tourism. The Romans saw that the wounds of the soldiers who were injured and worn out in the war were healed quickly by entering the hot spring water and they gained their strength in a short time, and they established important facilities on healing water wherever they went. Thermal tourism or spa tourism; It is defined as a tourism movement that includes various types of methods such as mineralized thermal water bath, drinking, inhalation and mud bath, as well as supportive treatments such as climate cure, physical therapy, rehabilitation, exercise, psychotherapy and diet. Turkey has many underground hot water resources due to its geographical structure and geomorphological features. It has a rich melt and mineral structure. There are over 600 thermal sources, especially above 20 °C. It is thought that there will be more than 1200 sources, including undetected sources. With this feature, Turkey, which ranks among the top in Europe in terms of resources, will be used at a higher rate in health tourism, as well as introducing a combined treatment approach by integrating physical therapy and rehabilitation for outpatients and inpatients in the cures to be applied, and health tourism will provide significant gains. Physiotherapy is an important health discipline that offers a wide range of treatments, from musculoskeletal problems to neurological disorders. All applications in physiotherapy treatment modalities can be applied smoothly and at high quality standards in thermal facilities. Integration of these two areas allows patients to receive more comprehensive and effective healthcare. As a result, the use of thermal skis for physiotherapy and rehabilitation purposes will support not only physical health but also mental and emotional well-being. The main purpose of this thesis is to investigate how thermal springs in Turkey can be used effectively in health tourism, especially in physiotherapy and rehabilitation, and how this potential can be introduced to a wider audience.