Deprem senaryosu simülasyonu ile kayıp tahmin analizi istanbul bakırköy ilçesi
Loss estimation analysis with earthquake simulation istanbul bakirkoy province
- Tez No: 928473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Afetler, doğal ve beşerî olmak üzere iki ayrı grupta incelenmektedir. Maddi ve manevi yıkıcı etkiye sahip afetler arasında olan depremler, büyük can kayıplarına ve yaralanmalara sebebiyet vermektedir. Günümüzde teknolojideki gelişimlere rağmen depremlerin sebep olacağı etkiler öngörülememekte, tahmin edilmektedir. Tahmin yöntemleri arasında simülasyonun kullanılması farklı senaryolar oluşturulmasına ve güvenilirliği yüksek sonuçlar elde edilmesine imkân tanımaktadır. Oluşturulan deprem senaryoları ile depremin yıkıcı etkilerini en aza indirgeyecek tedbirlerin alınması, arama-kurtarma faaliyetleri başta olmak üzere depremzedelere tıbbi yardım sağlanması ve temel ihtiyaçlarının kapasite planlaması mümkün olmaktadır. Bu kapsamda, İstanbul ilinde beklenen deprem için Arena Simülasyon Paket programında simülasyon modeli oluşturulmuştur. Model iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesinde büyüklüğü 6 ile 7.5 aralığında değişen stokastik deprem senaryoları oluşturulmuş ve Bakırköy ilçesinde yer alan binaların depremden etkilenme düzeyine bağlı olarak nüfus; ölü, yaralı veya depremden etkilenmeyen olmak üzere üç grupta sınıflandırılarak kayıp tahmin analizi gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada, Bakırköy ilçesindeki mahallelere arama-kurtarma ve ilkyardım ekipleri planlanmış, ekiplerin mevcut konumlarındaki görevlerini tamamladıktan sonra en yakın mahalleye sevk edilmeleri sağlanarak depremzedelerin tahliye süreleri hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde ortalama 6.7 büyüklüğünde bir depremin gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bakırköy ilçesi mahallelerinde yer alan binaların %42 oranında depremden etkilenmediği, %25 oranında az hasar gördüğü, %23 oranında orta hasarlı, %7 oranında ağır hasarlı ve %3 oranında yıkıldığı tespit edilmiştir. Depremden etkileri açısından Bakırköy ilçesinde yer alan mahalle nüfusunun %61 oranında depremden etkilenmediği, %38 oranında yaralı ve %1 oranında ölümle sonuçlandığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disasters are analysed in two different groups as natural and human. Earthquakes, which are among the disasters with material and moral destructive effects, cause great loss of life and injuries. Today, despite the developments in technology, the effects of earthquakes cannot be predicted, but are estimated. The use of simulation among the prediction methods allows different scenarios to be created and high reliability results to be obtained. With the earthquake scenarios created, it is possible to take measures to minimise the destructive effects of the earthquake, to provide medical assistance to earthquake victims, especially search and rescue activities, and to plan the capacity of their basic needs. In this context, a simulation model has been created in Arena Simulation Package programme for the expected earthquake in Istanbul. The model consists of two stages. In the first stage, stochastic earthquake scenarios with a magnitude ranging between 6 and 7.5 were created in Bakırköy district of Istanbul province, and loss estimation analysis was carried out by classifying the population into three groups as dead, injured or unaffected depending on the level of earthquake impact of the buildings in Bakırköy district. In the second stage, search and rescue and first aid teams were planned for the neighbourhoods in Bakırköy district, and the evacuation times of the earthquake victims were calculated by ensuring that the teams were dispatched to the nearest neighbourhood after completing their duties at their current location. As a result of the findings obtained, it was determined that an earthquake with an average magnitude of 6.7 occurred. It was determined that 42% of the buildings in the neighbourhoods of Bakırköy district were not affected by the earthquake, 25% were slightly damaged, 23% were moderately damaged, 7% were heavily damaged and 3% were destroyed. In terms of the effects of the earthquake, it was analysed that 61% of the neighbourhood population in Bakırköy district was not affected by the earthquake, 38% were injured and 1% died.