İstanbul havalimanı toplam enerji tüketiminin fotovoltaik sistemle karşılanmasının fizibilite çalışması
Feasibility study of the total energy consumption of istanbul airport with the photovoltaic system
  1. Tez No: 928505
  2. Yazar: MÜCAHİT AHMET ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ULUSARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte günümüz boyunca artarak devam eden enerji talebi, dünya üzerindeki fosil kaynakların da hızlı bir şekilde tükenmesine sebebiyet vermektedir. Konvansiyonel enerji kaynaklarına erişim problemleri, insanoğlunu yenilenebilir enerji kaynakları arayışına sokmuştur. Aynı zamanda çevresel problemler de bu yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında önemli etken olmuştur. Fakat günümüz şartlarında çevresel koşullardaki zorunluklar bir yana, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını giderebilmek gayesiyle geliştirmiş olduğu birçok çalışmalar akabinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının uygulanması gitgide önem kazanmaktadır. Bu nedenle, son zamanlarda dünya üzerindeki birçok ülke enerji faaliyetlerini geliştirebilmek için yenilenebilir enerji miktarlarını arttırmaya yönelik çalışmalara devam etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları elektrik üretiminde gitgide etkisini göstermektedir. Türkiye'nin çeşitli noktalarında güneş enerjisine dayalı birçok üretim tesislerinin kurulması teşvik edilmektedir. Türkiye'nin coğrafi konumlaması göz önüne alındığında büyük bir güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynakları arasında en çok tercih edilen sistem güneş enerjisidir. Çünkü güneş enerjisi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına oranla daha temiz ve daha kullanışlı olarak faaliyet göstermektedir. Güneş enerjisinin bir parçası olan fotovoltaik sistemler günümüzde birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında İstanbul Havalimanı terminal binası çatı bölgesinin yaklaşık olarak 40 bin m2'lik bölgesine fotovoltaik enerji sistemi tasarlamaktır. PVsyst simülasyon programını kullanarak terminal binası çatısına kurulan on grid sistemin enerji üretim faaliyetleri ve finansal analizlerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Fotovoltaik sistemle birlikte üretilen enerjinin İstanbul Havalimanı'nda faaliyet gösteren birçok sistemle enerji tüketim karşılaştırılması yapılmıştır. PVsyst simülasyon programı vasıtasıyla tasarladığımız FV enerji santralinden elde ettiğimiz enerjinin İstanbul Havalimanı'nda faaliyet gösteren bagaj sistemlerinde harcanan enerjiye ortalama olarak yılda %89.68 oranında fayda vereceği gözlemlenmiştir. Bu çalışma doğrultusunda en yüksek verim Temmuz ve Ağustos aylarında sağlanmıştır. Bu kapsamda hazırlanan çalışma güneş enerji santralinin İstanbul Havalimanı'na uygunluğu hakkında bilgi verilecek ve ileriye yönelik gerekli önlemlerden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, the energy demand, which continues to increase throughout the day, causes the rapid depletion of fossil resources in the world. Problems of access to conventional energy sources have led human beings to seek renewable energy sources. At the same time, environmental problems have played a major role in the choice of the use of these renewable energy sources. However, in today's conditions, aside from environmental obligations, the application of renewable energy sources is gaining more and more importance in the context of many studies that countries have developed to meet their own energy needs. Therefore, many countries recently in order to improve their energy activities around the world continue to work to increase the amount of renewable energy. Renewable energy sources are increasingly showing their effect in electricity production. The establishment of many solar energy-based production facilities at various points in Turkey is encouraged. Considering the geographical location of Turkey, it has a great solar energy potential. In line with recent studies, the most preferred system among renewable energy sources is solar energy. Because solar energy operates in a cleaner and more useful way compared to other renewable energy sources. Photovoltaic systems, which are a part of solar energy, are encountered in many areas today. In this master's thesis, the aim is to design a photovoltaic energy system for approximately 40 thousand m2 of the roof area of the Istanbul Airport terminal building. By using the PVsyst simulation program, the energy production activities and financial analyzes of the ten grid systems installed on the roof of the terminal building were evaluated. The energy consumption comparison of the energy produced with the photovoltaic system was made with many systems operating at Istanbul Airport. It has been observed that the energy we obtain from the PV power plant we designed through the PVsyst simulation program will provide an average of 89.68% annual benefit to the energy consumed in the luggage systems operating at Istanbul Airport. In line with this study, the highest yield was achieved in July and August. In this context, information will be given about the suitability of the solar power plant for Istanbul Airport and the necessary precautions for the future will be mentioned.