İçsel motivasyon ve iş tatmininde duygusal emeğin aracılık rolü: Havacılık sektörü çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of emotional labor in intrinsic motivation and job satisfaction: A research on aviation industry employees
- Tez No: 928528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İş tatmini, çalışanların işlerinden duydukları memnuniyet düzeyini ifade eder. Bu memnuniyet, genel tutum ve davranışların bütününü yansıtarak çalışanların iş yaşamına karşı duyduğu huzur ve rahatlığı gösterir. İş tatmini, çalışanların iş yapma arzusunu artıran motivasyonla yakından ilişkilidir. İçsel motivasyon, işi yaparken içsel tatmin kaynaklarına odaklanmayı sağlar ve işe olan bağlılığı artırabilir. Duygusal emek ise çalışanların işlerinde duygusal gereksinimlerini karşılama yeteneğini ifade eder. Havacılık sektöründe çalışanlar, sık sık yoğun duygusal durumlarla karşılaşabilirler. Özellikle müşteri memnuniyetini sağlamak için duygusal ihtiyaçlarına odaklanmaları gerekebilir. Bu, sakin kalmayı, empati göstermeyi ve sorunları çözmeyi içerir. Duygusal emek, çalışanların iş stresiyle başa çıkmalarına yardımcı olabilirken, aynı zamanda iş memnuniyetini ve müşteri deneyimini olumlu yönde etkileyebilir. Bu nedenle, havacılık sektöründe içsel motivasyonu beslemek ve duygusal emeği etkin bir şekilde yönetmek, çalışanların iş tatmini ve performansını artırmak için önemlidir. Örneğin bir hizmet sağlayıcısı olarak bir hostesin, misafirlere karşı gülümsemesi veya içtenlikle davranması beklenir. Bu, duygusal emeğin bir örneğidir. Araştırmaya katılan 394 kişi üzerinde, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, toplam iş tecrübesi, kurumdaki iş tecrübesi ve aylık gelir gibi demografik faktörlere dayalı olarak katılımcıların iş tatmini, derinlemesine davranış, samimi davranış, duygusal emek, içsel motivasyon ve yüzeysel davranış düzeyleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, içsel motivasyon, duygusal emek ve iş tatmini arasında pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre içsel motivasyon ve duygusal emek arttıkça iş tatmini de artmaktadır. İçsel motivasyon ile iş tatmini arasında istatistiki bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca içsel motivasyon bağımsız değişkeninin, duygusal emek ara değişkeni olarak iş tatmini üzerinde istatistiki olarak etkilediği ve kısmi ara değişken etkisinin bulunduğu tespit edilmektedir. Anahtar Kelimeler İçsel motivasyon, İş tatmini, Duygusal emek, Havacılık sektörü
Özet (Çeviri)
Job satisfaction reflects the level of contentment employees derive from their work. This satisfaction encompasses the overall attitude and behaviors of employees, indicating their sense of peace and comfort toward their professional lives. Job satisfaction is closely associated with motivation, which enhances the desire to perform work. Intrinsic motivation focuses on internal sources of fulfillment during task performance, fostering greater commitment to the job. Emotional labor, on the other hand, refers to employees' ability to meet emotional demands in their work. Aviation sector employees frequently encounter intense emotional situations. To ensure customer satisfaction, they often need to address emotional needs, which include staying calm, showing empathy, and resolving issues. Emotional labor can assist employees in managing work-related stress while positively influencing job satisfaction and customer experience. Therefore, fostering intrinsic motivation and effectively managing emotional labor in the aviation sector is crucial for enhancing employees' job satisfaction and performance. For instance, as a service provider, a flight attendant is expected to smile and act genuinely toward passengers—an example of emotional labor. The study, involving 394 participants, examined job satisfaction, deep acting, genuine acting, emotional labor, intrinsic motivation, and surface acting levels based on demographic factors such as gender, age, marital status, educational level, total work experience, institutional work experience, and monthly income. According to the findings, a positive relationship was identified between intrinsic motivation, emotional labor, and job satisfaction. The results indicate that as intrinsic motivation and emotional labor increase, job satisfaction also rises. A statistically significant relationship exists between intrinsic motivation and job satisfaction. Additionally, intrinsic motivation, as an independent variable, statistically impacts job satisfaction through emotional labor as a mediating variable, with a partial mediating effect observed. Keywords Intrinsic motivation, Job satisfaction, Emotional labor, Aviation sector