Rusya'nın yakın çevre politikası bağlamında Rusya-Ukrayna Savaşı
The Russia-Ukraine War in the context of Russia's near neighborhood policy
- Tez No: 928527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ INDİRA PHUTKARADZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
24 Şubat 2022'de başlayan Rusya- Ukrayna Savaşı'nın geçmişine bakıldığında, Rusya Federasyonun Yakın Çevre Politikası bağlamında eski egemenlik sahasını korumaya çalışmaktadır. Rusya – Ukrayna ilişkilerinin Kiev Rusya'sı dönemine kadar uzanan kronolojide SSCB'nin dağılması ile Ukrayna bağımsızlığını ilan etmesi önemli bir dönüm noktası olmuştur. 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ukrayna, tarihi geçmişi ve jeo-stratejik coğrafi konumu ile mühim bir konumdadır. SSCB sonrasında Rusya Federasyonu eski egemenlik sahasında etkinliğini korumak gayesiyle Yakın Çevre Doktrini geliştirmiştir. SSCB dağılması ile iki devlet de başlangıçta, BDT kuruluşunda yer alsalar da ilerleyen süreç ve Liberal ekonomiye uyum sürecinde yaşanan sorunlar ile 2000'li yıllar sonrasında Ukrayna giderek Rusya Federasyonundan uzaklaşarak, Batı yanlısı bir eğilim sergilemiştir. 2004 yılındaki ''Turuncu Devrim'' ve 2014 yılındaki ''Maidan Hadisesi'' ile ilişkiler sorunlu hale gelmiştir. RF Kırım'ı ilhak etmiş, 2017 yılında Ukrayna'nın NATO'ya katılma amacı onaylanmıştır. RF gelişmeleri kendisine yönelik tehdit olarak algılamış, 24.02.2022 tarihinde Ukrayna'ya yönelik harekâtıyla savaş başlamıştır. İki devlet ile komşu olan Türkiye ise taraflar arasında arabuluculuk faaliyeti icra etmiştir. İki devlet ile ilişki dengeli bir ilişki gerçekleştiren Türkiye barışın tesisi içinde uğraşmaktadır. Türkiye'nin arabuluculuk faaliyetleri yanında ''Tahıl Koridoru'' açılmasına yönelik gayretleri de Dünya'da tahıl arzı ile ilgili olası bir sorunun oluşumunu engellemiştir.
Özet (Çeviri)
On February 24, 2022, the Russia-Ukraine War started in the context of the Russian Federation's Near Periphery Policy, which seeks to protect its former sovereignty. In the chronology of Russia-Ukraine relations dating back to the era of Kievan Russia, the dissolution of the USSR and Ukraine's declaration of independence was an important turning point. Ukraine, which declared its independence in 1991, is in an important position with its historical past and geo-strategic geographical location. After the USSR, the Russian Federation developed the Near Periphery Doctrine in order to maintain its influence in its former sovereign territory. With the dissolution of the USSR, both states initially took part in the establishment of the CIS, but with the progressive process and the problems experienced in the process of adaptation to the liberal economy, Ukraine gradually moved away from the Russian Federation and displayed a pro-Western tendency after the 2000s. With the 2004“Orange Revolution”and the 2014“Maidan Incident”, relations became problematic. The RF annexed Crimea, and in 2017, Ukraine's aim to join NATO was approved. RF perceived the developments as a threat to itself, and the war started with its operation against Ukraine on 24.02.2022. Turkey, which is a neighbor of both states, acted as a mediator between the parties. Turkey, which maintains a balanced relationship with the two states, is working for the establishment of peace. In addition to Turkey's mediation activities, Turkey's efforts to open a“Grain Corridor”also led to the establishment of the "Grain Corridor