Üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı (Nomofobi) ile akademik başarı ve akademik erteleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between smartphone addiction (Nomophobia), academic achievement, and academic procrastination among university students
- Tez No: 928529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı (nomofobi) düzeyleri ile akademik başarı ve akademik erteleme davranışları arasındaki ilişkiyi incelenmiştir. Günümüzde akıllı cihazlara erişimin kolay olması ve kullanımının kontrolsüz bir şekilde artmasıyla nomofobinin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Akademik başarı bireylerin eğitim sürecinde belirledikleri hedeflere ulaşabilme düzeylerini kapsamaktadır. Akademik erteleme ise yerine getirilmesi gereken görevlerin bilerek ya da bilmeyerek geciktirilme ya da son dakikaya bırakılma hali olarak bilinmektedir. Bu araştırma yapılırken nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma İstanbul Gedik Üniversitesindeki gönüllü öğrenciler ile akıllı telefon bağımlılığı olan nomofobinin akademik başarı ve akademik erteleme ile ilişkisinin olup olmadığını incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada toplamda 300 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Nomofobi Ölçeği”,“Tuckman Akademik Erteleme Ölçeği”ve“Akademik Başarı Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS.29.0.2.0 kullanılmıştır. Bu araştırmanın ilk hipotezine göre, akademik ertelemenin nomofobi ile akademik başarı arasındaki ilişkide moderatör bir rol oynadığı tespit edilmiştir (β = 0.083, t = 1.215, p > .05). Ancak bununla birlikte akademik başarı üzerinde anlamlı bir etki göstermediği tespit edilmiştir. Diğer yandan, akademik erteleme değişkeni ilave edildiğinde nomofominin etkisi anlamlı bir hale gelmiştir (β = 0.248, t = 3.454, p < .05). Buna ek olarak akademik erteleme akademik başarıyı negatif yönde yordamaktadır (β = -1.324, t = -5.458, p < .05). Anahtar Kelimeler Nomofobi, akademik erteleme, akademik başarı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between levels of smartphone addiction (nomophobia) and academic achievement and academic procrastination behaviors among university students. In today's world, the easy accessibility and uncontrolled use of smart devices have led to the development of nomophobia. Academic achievement refers to individuals' ability to reach their goals during their educational process. Academic procrastination is known as the deliberate or unintentional delay or postponement of tasks that need to be completed until the last minute. This research employed a quantitative research model. It was conducted with volunteer students from Istanbul Gedik University to examine whether there is a relationship between nomophobia and academic achievement and procrastination. The study reached a total of 300 university students. As data collection tools, the“Personal Information Form,”“Nomophobia Scale,”“Tuckman Procrastination Scale,”and“Academic Achievement Inventory”were used. Data analysis was performed using SPSS 29.0.2.0. According to the first hypothesis of this study, it was determined that academic procrastination plays a moderating role in the relationship between nomophobia and academic achievement (β = 0.083, t = 1.215, p > .05). However, it was also found that this does not have a significant effect on academic achievement. On the other hand, when the variable of academic procrastination was added, the effect of nomophobia became significant (β = 0.248, t = 3.454, p < .05). Additionally, academic procrastination negatively predicts academic achievement (β = -1.324, t = -5.458, p < .05). Keywords Nomophobia, academic procrastination, academic achievement