Teletıp ile yeni nesil sağlık deneyimi: İnovatif girişimcilik perspektifi
New generation health experience with telemedicine: An innovative entrepreneurship perspective
- Tez No: 928537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, teletıbbın sağlık sektöründeki dönüştürücü etkilerini, sunduğu fırsatları ve karşılaşılan zorlukları derinlemesine incelemektedir. Özellikle teletıbbın girişimcilik ekosistemindeki yeri, Türkiye'deki mevcut durumu ve gelecekteki potansiyeli üzerinde durulmaktadır. Çalışmada, teletıbbın hasta erişimini kolaylaştırması, maliyetleri düşürmesi ve yeni iş modelleri yaratma potansiyeli gibi faydalarıyla birlikte, yasal düzenlemeler ve etik konular gibi sınırlamaları da ele alınmaktadır Araştırmanın temel amacı, teletıbbın girişimcilik ekosistemine katkılarını ve bu alandaki yatırım fırsatlarını ortaya koymaktır. Bu amaçla, Türkiye'deki yatırımcı ve girişimcilerin teletıp hakkındaki algıları ve yatırım yapma eğilimleri, sunulan anketler aracılığıyla incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan melek yatırımcı ve girişimci olan 393 kişi oluşturmaktadır. Yapılan çalışmanın bulguları doğrultusunda; uzaktan sağlık hizmetlerine yönelik tutumun, girişimcilik niyeti üzerinde doğrudan pozitif bir etkisi olduğu görülmüştür. Ancak, fırsat tanımlama ve girişimsel öz yeterlilik ile girişimcilik niyeti arasındaki ilişkiyi zayıflattığı da tespit edilmiştir. Bu durum, uzaktan sağlık hizmetlerinin bireylerin girişimcilik potansiyelini destekleyebileceğini, ancak aynı zamanda bazı durumlarda engelleyici bir faktör olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research thoroughly examines the transformative effects of telemedicine in the healthcare sector, the opportunities it offers, and the challenges encountered. In particular, it focuses on the role of telemedicine within the entrepreneurial ecosystem, its current status in Turkey, and its future potential. The study discusses the benefits of telemedicine, such as facilitating patient access, reducing costs, and creating new business models, while also addressing its limitations, including regulatory and ethical issues. The primary objective of this research is to reveal the contributions of telemedicine to the entrepreneurial ecosystem and to identify investment opportunities in this field. To achieve this, the perceptions of investors and entrepreneurs in Turkey regarding telemedicine and their inclination to invest in this sector were examined through surveys. The study sample consists of 393 angel investors and entrepreneurs residing in Istanbul. Findings from the study indicate that attitudes toward remote healthcare services have a direct positive impact on entrepreneurial intention. However, it has also been observed that this relationship weakens when considering opportunity recognition and entrepreneurial self-efficacy. This suggests that while remote healthcare services can support individuals' entrepreneurial potential, they may also, in some cases, act as a constraining factor.