Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuğa sahip ebeveynlerin bağlanma biçimleri, kabul-red ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attachment styles, parental acceptance-rejection, and self-efficacy levels of parents with children diagnosed with Autism Spectrum Disorder
  1. Tez No: 928538
  2. Yazar: BERŞAN KAYTUOĞLU YAZAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocuğa sahip ebeveynlerin bağlanma biçemleri, ebeveyn kabul-red ve öz yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. İlişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilen bu çalışmada veri toplama sürecinde araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Kısa Formu, Berkeley Ebeveyn Öz Yeterlilik Ölçeği Yenilenmiş Formu ve İlişki Ölçekleri Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizi, parametrik teknikler kullanılarak SPSS programı ile yapılmıştır. Analiz sonuçları, ebeveynlerin bağlanma biçimleri ile ebeveyn kabul-red ve öz yeterlilik düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra; ebeveynlerin demografik özelliklerinden yaş ve eğitim düzeyi bakımından anlamlı fark olmadığı, kadın ebeveynlerin özyeterlik düzeyinin erkeklerden anlamlı olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Aylık gelir düzeyi bakımından da gruplar arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür. Ek olarak ebeveyn bağlanma biçimlerinin ve özyeterlik düzeyinin ebeveyn kabul/red düzeyi üzerinde yordayıcı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bulgular ilgili alanyazın temelin tartışılmıştır. Çalışmanın bulguları, OSB tanısı almış çocukların ebeveynlerinin, çocuklarıyla olan ilişkilerinde bağlanma stillerinin ve öz yeterlilik düzeylerinin kabul/red düzeyinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships among attachment styles, parental acceptance-rejection, and self-efficacy levels of parents with children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). In this study, conducted using a relational survey model, data were collected through a Sociodemographic Information Form prepared by the researcher, the Short Form of the Parental Acceptance-Rejection Questionnaire, the Revised Berkeley Parenting Self-Efficacy Scale, and the Relationship Scales Questionnaire. Data analysis was performed using parametric techniques in the SPSS program. The results of the analysis revealed significant relationships among parents' attachment styles, parental acceptance-rejection, and self-efficacy levels. Furthermore, it was found that there were no significant differences in terms of demographic characteristics such as age and education level, while female parents' self-efficacy levels were significantly higher than those of male parents. Additionally, a significant difference was observed between groups in terms of monthly income level. Moreover, it was determined that parental attachment styles and self-efficacy levels had predictive effects on parental acceptance-rejection levels. The findings were discussed in light of the relevant literature. The results of the study indicate that the attachment styles and self-efficacy levels of parents of children diagnosed with ASD play a significant role in their levels of acceptance or rejection in their relationships with their children.