El-Kutubu's-Sitte özelinde Hz. Ebubekirin halifeliğine işaret eden hadislerin değerlendirilmesi
Evaluation of the hadiths indicating the Caliphate of Hz. Abu Bakr in the context of Kutub al-Sittah
- Tez No: 928548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İslâm dini, toplumsal düzenin kurulması ve adaletin sağlanması için siyasi yönetimin hayati bir öneme sahip olduğunu vurgular. Bu bağlamda bir toplumun huzur ve güven içerisinde yaşamasının temel şartlarından biri olarak yönetici figürü ön plana çıkar. Yönetici, İslâm'a göre, toplumun düzeni ve adaleti sağlama sorumluluğunu üstlenen, ahlâki değerlere sahip ve toplumsal hayata yön veren bir lider olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca İslâm dini yöneticinin varlığını zorunlu görmekte ve yöneticilere itaat edilmesini emretmektedir. Bu çalışma, İslâm tarihindeki ilk halife Hz. Ebû Bekir'in hilâfetinin, Kütüb-i Sitte hadisleri ve klasik İslâm kaynakları ışığında tarihsel ve kelâmî bir değerlendirmesini sunmaktadır. Özellikle Hz. Peygamber'in, Hz. Ebû Bekir'in halifeliği konusunda herhangi bir işaretinin olup olmadığı sorusu derinlemesine araştırılmıştır. Çalışmada Hz. Ebû Bekir'in siyasi liderlik vasıfları, sahâbe içindeki üstün konumu ve siyasi yönetim kurma sürecindeki rolü üzerinde durulmuştur. Ayrıca hilâfetin İslâm tarihindeki önemi üzerinde durulmuş ve bu konudaki farklı görüşler de ele alınmıştır. Klasik kelâm ve tarih kaynaklarının yanı sıra güncel akademik çalışmalar da değerlendirilerek, konuya dair kapsamlı bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Islam emphasizes that governance is vital for establishing social order and ensuring justice. In this context, the figure of a leader emerges as a fundamental condition for a community to live in peace and security in Islamic thought. According to Islam, the leader assumes the responsibility of maintaining order and c justice within society, embodying moral values and guiding communal life. Islam considers the existence of a leader essential and commands obedience to leaders. This study provides a historical and theological evaluation of the caliphate of the first caliph, Abu Bakr, in light of the Kutub al-Sittah hadith collections and classical Islamic sources. It particularly delves into the question of whether the Prophet Muhammad gave any indication regarding Abu Bakr's caliphate. The study focuses on Abu Bakr's political leadership qualities, his prominent status among the Companions, and his role in the establishment of the Islamic state. Furthermore, the significance of the caliphate in Islamic history is examined, along with differing perspectives on the matter. In addition to classical theological and historical sources, contemporary academic studies are also analyzed to provide a comprehensive evaluation of the subject.