Sınıf öğretmenlerinin sosyal sermaye birikimleri ile sınıf ortamındaki demokratik tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between clasroom teachers' social capital accumulations and their democratic attitudes in the classroom
- Tez No: 928547
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YUNUS ERYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada genel amaç, sınıf öğretmenlerinin sosyal sermaye birikimlerini ve sınıf ortamındaki demokratik tutumlarını belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini 2022 – 2023 eğitim öğretim yılında Çanakkale il merkezindeki MEB'e bağlı resmi ilkokullarda görevli 420 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde basit rastlantısal örneklem yöntemi kullanılmıştır. Örneklemi araştırma evreninden gönüllü olarak araştırmaya katılan 159 kadın, 87 erkek olmak üzere toplam 246 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli seçeneklerin yer aldığı demografik özellikleri içeren Kişisel Bilgi Formu (KBF), Ekinci (2008) tarafından geliştirilen Sosyal Sermaye Ölçeği (SSÖ) ve Gömleksiz (1993) tarafından hazırlanan Sınıf Ortamına İlişkin Demokratik Tutum Ölçeği (SOİDTÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı ile nicel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Veri analizi sırasında frekans ve yüzde analizleri, ortalama, toplam puan ve standart sapma, pearson korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ikiden fazla gruplar için tek yönlü Anova testi kullanılarak bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre sınıf öğretmenlerinin sosyal sermaye birikim düzeyleri yüksek, sınıf ortamındaki demokratik tutumları çok yüksek düzeydedir ve aralarında düşük düzeyde pozitif yönlü ilişki olduğu görülmüştür Sosyal sermaye birikimleri ve sınıf ortamındaki demokratik tutum düzeyleri demografik değişkenlere göre incelendiğinde anlamlı farklılaşma olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin sosyal sermaye birikimleri arttığında sınıf ortamındaki demokratik tutumlarının da düşük düzeyde artacağı sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin sosyal sermaye birikimleri sınıf ortamındaki demokratik tutumlarını çok düşük düzeyde etkilemektedir. Araştırmada sosyal sermaye unsuru olan güven ile demokratik tutum arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to determine the social capital accumulation and democratic attitudes in the classroom environment of primary school teachers and to reveal the relationship between them. Population of the research consists of 420 primary school teachers working in official primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Çanakkale in the 2022-2023 academic year. Simple random sampling method was used to determine the research sample. The sample consisted of 246 primary school teachers, 159 of whom were female and 87 of whom were male, who voluntarily participated in the research from the research population.Data collection tools, the Personal Information Form (PIF) including demographic characteristics with multiple-choice options, the Social Capital Scale (SCS) developed by Ekinci (2008), and the Democratic Attitude Scale for Classroom Environment (DASCE) prepared by Gömleksiz (1993) were used. The obtained data were analyzed with the SPSS 25.0 program using quantitative analysis method. During data analysis, findings were obtained by using frequency and percentage analysis, mean, total score and standard deviation, Pearson correlation analysis, regression analysis, independent sample t-test, and one-way ANOVA test for more than two groups.According to the results of the research, it was observed that the social capital accumulation levels of primary school teachers were high, their democratic attitudes in the classroom environment were very high, and there was a low level of positive correlation between them. When the social capital accumulation and democratic attitude levels were examined according to demographic variables, it was determined that there was a significant difference. It was concluded that when the social capital accumulation of primary school teachers increases, their democratic attitudes in the classroom environment will also increase at a low level. The social capital accumulation of teachers affects their democratic attitudes in the classroom environment at a very low level. In the research, it was found that there is a negative correlation between trust, which is a social capital element, and democratic attitude.