Fakihlerin nikâha dair sosyolojik yaklaşımlarının tahlili (Mevsılî'nin el-İhtiyâr Li-taʽlîli'l-Muhtâr isimli eseri üzerine bir inceleme)
Analysis of the sociological approaches of fagihs about marriage (A review of Mevsilī's work called el-İhtiyar li-taʽlīli'l-Muhtar)
- Tez No: 928549
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tezimizde Hanefî mezhebinin dört temel metninden biri olan Mevsılî'nin el-Muhtâr li'l-fetvâ isimli eseri üzerine yine kendisinin şerh olarak yazdığı, medreselerde asırlardır okutulan ve topluma yön veren el-İhtiyâr li-taʽlîli'l-Muhtâr adlı eserindeki“Nikâh”bölümünde yapmış olduğu sosyolojik değerlendirmeleri incelenmiştir. Tezimiz toplam üç bölümden oluşmaktadır. Giriş mahiyetindeki birinci bölümde tezin konusu, nedenselliği, amacı, önemi ve yöntemi; ikinci bölümde Mevsılî'nin hayatı, ilmî kişiliği, hocaları ve talebeleri, yaşadığı çevre ve eserleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Mevsılî'nin ve görüşlerini naklettiği fakihlerin nikâha ilişkin sosyolojik değerlendirmeleri, bir fakih olarak yaşamış olduğu dönemde gündeme gelen nikâhla ilgili meseleler karşısında naslara bakış açısını, naslarda doğrudan yer almayan meselelerde yapmış olduğu değerlendirmeleri incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda elde ettiğimiz verilerden yola çıkarak Mevsılî'nin ve görüşlerini yansıttığı fakihlerin naslarda yer alan ve onlarda yer almayıp içtihatlarla tespit edilen nikâhla ilgili hükümlerde yaptıkları sosyolojik sayılabilecek değerlendirmeleri ortaya çıkarılmaya ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde de ulaştığımız sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we have examined the sociological assessments made in the“Nikāh”(Marriage) section of the“el-İhtiyār li-taʽlīli'l-Muhtār,”a work written as a commentary on Mawsilī's“el-Muhtār li'l-fetvā,”which is one of the four fundamental texts of the Hanafī school. This commentary has been taught in madrasas for centuries and has influenced society. Our thesis consists of three main chapters. In the introductory first chapter, we discuss the subject of the thesis, its rationale, purpose, significance, and methodology. The second chapter focuses on the life, scholarly personality, teachers, and students of Mawsilī, as well as the environment in which he lived and his works. The third chapter investigates the sociological evaluations regarding marriage made by Mawsilī and the faqihs he references, examining their perspectives on the sources (nas) concerning marital issues that arose during his time and their evaluations of matters not explicitly covered in the sources. Based on the data obtained from this analysis, we have attempted to reveal and interpret the sociological assessments made by Mawsilī and the faqihs he reflects in relation to marriage, both concerning rulings found in the sources and those established through ijtihad. In the conclusion section, we discuss the results we have reached.