Güney Kore ve Japonya'da okul yöneticisi seçimi ve yetiştirilmesi
School administrator selection and training in South Korea and Japan
  1. Tez No: 928551
  2. Yazar: GÖKAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR MAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzün hızla değişen dünyasında liderlik anlayışı dönüşmekte ve bu değişim okul yönetiminde de gözlenmektedir. Okul yöneticilerinin seçim ve yetiştirilme süreçlerinin iyi planlanması, eğitim sisteminin başarısı açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, PISA gibi uluslararası değerlendirme sınavlarında başarılı olan Güney Kore ve Japonya'nın okul yöneticisi seçme ve yetiştirme süreçlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmekte ve Türkiye için öneriler sunmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup, resmi belgeler, raporlar, akademik yayınlar ve politika dokümanları analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Güney Kore ve Japonya oluştururken, örneklem bu ülkelerin okul yöneticisi seçim ve yetiştirme süreçlerine ilişkin yazılı kaynaklardır. Bulgular, her iki ülkede de öğretmenlik belgesine sahip olmanın ve belirli bir öğretmenlik deneyimi edinmenin okul yöneticisi olabilmek için temel şartlar olduğunu göstermektedir. Çoğu okul yöneticisi eğitim alanından gelse de, her iki ülke eğitim dışı profesyonellerin de yönetici olmasına olanak tanımaktadır. Okul yöneticilerinin seçimi ve eğitimi yerel eğitim kurulları tarafından yönetilmekte olup, doküman inceleme, yazılı ve sözlü sınavlar gibi yöntemler kullanılmaktadır. Her iki ülkede de okul yönetim kurulları bulunmakta ve bu kurullar okul velileri ile yerel toplumu okul yönetimine dahil etmektedir. Japonya'da bu kurullar danışma işlevi görürken, Güney Kore'de aday değerlendirme sürecine doğrudan katılabilmektedirler. Her iki ülke, okul yöneticilerinin mesleki gelişimine önem vermektedir. Güney Kore'de adayların yöneticilik eğitimi alması veya liderlik sertifikasına sahip olması zorunluyken, Japonya'da yöneticiler mesleki gelişim programlarına atandıktan sonra katılmaktadır. Okul yöneticilerinin liderlik becerilerinin artırılması gerektiği göz önüne alındığında, politika yapıcılar seçim sürecine liderlik eğitimi ve sertifikasyonun entegre edilmesini değerlendirebilir. Ayrıca, makale yazımı, okul vizyonu sunumu gibi yenilikçi seçim yöntemlerinin sürece dahil edilmesi, okul yöneticisi alım sürecinin etkinliğini artırabilir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing world, leadership qualities are evolving, necessitating a transformation in school administration. This study examines and compares the selection and training processes of school administrators in South Korea and Japan—countries that excel in international assessments like PISA—and provides recommendations for Turkey. Using the qualitative document analysis method, this descriptive study analyzes official documents, reports, academic publications, and policy papers from both countries. The findings reveal that holding a teaching certificate and having teaching experience are fundamental requirements for school administrators in South Korea and Japan. While most administrators have backgrounds in education, both countries allow professionals from outside the field to assume leadership roles. The selection and training of school administrators are managed by local education boards through document screening, written exams, and oral assessments. School management boards exist in both countries, involving parents and the local community in school governance. In Japan, these boards function as advisory bodies, whereas in South Korea, they participate in the selection process. Both countries emphasize the professional development of school administrators. In South Korea, candidates must complete leadership training or obtain a leadership certificate, while in Japan, training is provided before or during the early years of service. Given the importance of leadership skills, policymakers may consider integrating leadership training and certification into the selection process. Additionally, innovative selection methods such as essay writing and school vision presentations could enhance the effectiveness of school administrator recruitment.