Afetlerde rehabilitasyon çalışmaları, Gökçeada depremi örneği
Rehabilitation studies in disasters, Gökçeada earthquake example
- Tez No: 928550
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Earthquake Engineering, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışması insanlar doğal afetlere maruz kaldıklarında, her afetzede kendi an-layabileceği bir düzeyde kendi ihtiyaçlarına uygun olan bilgilere ulaşmak ister. Öncelikle yakın akraba, eş dost, komşu gibi afetzedeler hakkında sağlıklı olduğuna dair ilk olarak bu bilgilere ulaşmak ister. Daha sonrasında ise kendinde yaşadığı maddi ve manevi kayıplara; bu bilgilere ilaveten olayın türü, etkilenen bölge büyüklüğü, etkilenen kişi sayısı, olayın meydana geliş zamanı (gece-gündüz, yaz-kış, saat) gibi bilgilerle olayla ilgili temel bilgiler bulunmaktadır. Afetzede bu bilgilere ulaştıktan sonra iyileştirme (rehabilitasyon) hizmetle-rini almak ister. Her kamu ya da özel kurum ve kuruluşlar kendilerine bir afet sonrası iyi-leştirme (rehabilitasyon) döneminde özellikle hazırlık çalışmalarını yapmaları gerekir. Bu araştırma sayesinde depreme yönelik çalışmaların arttırılmasını sağlamış olmaktadır. Aynı zamanda rehabilitasyon hizmetlerine yönelik çalışmalara hız kazandırmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study highlights that when people are exposed to natural disasters, each disaster victim wants to access information suitable for their own needs at a level they can understand. First and foremost, they wish to obtain information about the safety and well-being of close relatives, friends, and neighbors. Following this, they seek information about their own material and emotional losses. In addition to this, fundamental details about the event, such as the type of disaster, the size of the affected area, the number of people impacted, and the time of occurrence (e.g., day or night, summer or winter, specific hours), are crucial. Once the victims have access to this information, they aim to receive rehabilitation services. It is essential for all public and private institutions and organizati-ons to prepare for the post-disaster rehabilitation phase through pre-disaster planning and preparedness. This research aims to enhance earthquake-related efforts and accelerate work on rehabilitation services.