Öğretmen ve öğrenci gözüyle Suriyeli öğrencilerin entegrasyonu: İzmir-Karabağlar örneği
Integration of Syrian students from the perspective of teachers and students: The example of İzmir-Karabağlar
  1. Tez No: 928558
  2. Yazar: İPEKSU SÖZÜPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, İzmir ili Karabağlar ilçesindeki ilkokullarda öğrencilerin ve öğretmenlerin, Suriyeli öğrencilere yönelik sosyal kabul düzeylerini ölçmektir. Araştırma İzmir ili Karabağlar ilçesine bağlı eğitim veren 5 resmi ilkokulda yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 142 sınıf öğretmeni ve 3 ve 4. Sınıflardan 40 öğrenci katılımı ile uygulanmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilere kodlayıcı güvenirliği sağlanmış görüşme soruları uygulanmış olup öğretmenlere de görüşme soruları ile Sağlam ve Kanbur (2017) tarafından geliştirilen Mülteci Öğrenci Tutum Ölçeği (MÖTÖ) kullanılmıştır. Bu ölçek 24 maddeli 4'lü likert tipi ölçektir. Araştırmanın verilerinin analizinde Ortalama, Standart Sapma, Frekans, Yüzde, t testi, Varyans Analizi, Mann Whitney U ile Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, mülteci öğrencilerin entegrasyon sürecindeki en büyük sorunun dil problemi olduğunu ayrıca, mülteci öğrenciler, eğitim sistemindeki zorluklardan önce temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmektedir. Öğretmenlerin yabancılara Türkçe öğretme konusunda yeterli mesleki bilgiye sahip olmadığı, cinsiyet ve yaş aralıklarına bağlı tutum farklarının olmadığı tespit edilmiştir. Suriyeli öğrencilerin entegrasyonu için, dil öğrenimi hızlandırılmalı ve sosyal-kültürel aktivitelerle aidiyet duygusu güçlendirilmelidir. Öğretmenlerin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerle deneyim kazanmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the levels of social acceptance of students and teachers towards Syrian students in primary schools in the Karabağlar district of İzmir. The research was conducted in five public primary schools located in Karabağlar, İzmir. The sample of the study consisted of 142 classroom teachers and 40 students from the 3rd and 4th grades. Within the scope of the study, interview questions validated for coder reliability were conducted with students by the researcher. Additionally, both interview questions and the Refugee Student Attitude Scale (RSAS), developed by Sağlam and Kanbur (2017), were applied to teachers. This scale is a 24-item, 4-point Likert-type scale. The data were analyzed using Mean, Standard Deviation, Frequency, Percentage, t-test, Variance Analysis, Mann Whitney U, and Kruskal Wallis H tests. The findings of the study revealed that the most significant issue in the integration process of refugee students is the language barrier. Additionally, before overcoming challenges in the education system, refugee students face difficulties in meeting their basic living needs. It was found that teachers lack sufficient professional knowledge in teaching Turkish to non-native speakers, although no significant differences in attitudes were observed based on gender or age groups. To support the integration of Syrian students, language learning should be accelerated, and their sense of belonging should be strengthened through social and cultural activities. Furthermore, it was concluded that teachers need to gain experience through pre-service and in-service training.