Sürdürülebilir kültür turizmi kapsamında turist-yerel halk etkileşiminin tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Assos örneği
The effect of tourist-local people interaction on revisit intent within the scope of sustainable cultural tourism: The case of Assos
- Tez No: 928559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BULUK EŞİTTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, sürdürülebilir kültür turizmi çerçevesinde turist-yerel halk etkileşiminin, turistlerin tekrar ziyaret etme niyetleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında özellikle, turistlerin yerel halkla kurdukları sosyal ve kültürel bağların, turizm deneyimini nasıl şekillendirdiği ve bu bağların sürdürülebilir turizm uygulamalarıyla nasıl desteklenebileceği üzerine odaklanılmıştır. Buna ek olarak, sürdürülebilir kültür turizmi kapsamında turist-yerel halk etkileşiminin, destinasyonun uzun vadeli turizm başarısına olan katkıları araştırılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın evrenini, Assos bölgesini ziyaret eden turistler ve bölgede yaşayan yerel halk oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, 22 Haziran 2024-10 Eylül 2024 tarihleri arasında Assos bölgesini ziyaret eden 277 turist ve 241 yerel halk katılımcısından anket formu aracılığıyla ve yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen bulgular, turist-yerel halk etkileşiminin, turistlerin tekrar ziyaret etme niyetlerini ve yerel halk-turist etkileşiminin ise, sürdürülebilir turizm tutumunu olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Araştırma sonuçları, sürdürülebilir kültür turizminin turist-yerel halk etkileşimi aracılığıyla nasıl güçlendirilebileceğine işaret etmektedir. Araştırma sonuçlarından hareketle, turizm uygulayıcılarına ve ilgili kurum ve kuruluşlara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of tourist-local people interaction on tourists' revisit intentions within the framework of sustainable cultural tourism was examined. The study particularly focused on how the social and cultural ties established between tourists and locals shape the tourism experience and how these ties can be supported by sustainable tourism practices. In addition, the contributions of tourist-local people interaction to the long-term tourism success of the destination within the scope of sustainable cultural tourism were investigated. In this context, the universe of the study consisted of tourists visiting the Assos region and locals living in the region. The data of the research were collected from 241 local people and 277 tourists who visited the Assos region between June 22, 2024 and September 10, 2024 through a questionnaire form and face-to-face interviews. The findings showed that tourist-local people interaction positively affects tourists' revisit intentions and tourist-local people interaction positively affects sustainable tourism attitudes. As a result, the research results show how sustainable cultural tourism can be strengthened through tourist-local people interaction. Based on the research results, various suggestions were made for tourism practitioners and relevant institutions and organizations.