Siyaset haberciliğinde veri gazeteciliği: 2019 Endonezya Cumhurbaşkanlığı Seçimi örneği
Data journalism in political reporting: The case of the 2019 Indonesian Elections
  1. Tez No: 928565
  2. Yazar: M. FİKRİ AR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Elde edilen ham verinin işlenerek okuyucu için anlamlı bir şeye dönüştürülmesi, gazetecilik mesleğinde yeni bir alan olarak veri gazeteciliğini ortaya çıkarmıştır. Bir haberi veriye dayandırmak, haberin nesnelliğini artırarak okuyucuların medyaya yönelik güvenini bilginin üretimine ve demokratik süreçlere katılımını da sağlamaktadır. Büyük veri çağında dijital medya platformlarında yayın yapan haber sitelerinin veri gazeteciliğini ne ölçüde objektif ve nesnel olarak kullandıkları büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Endonezya'da 2019 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde siyasi olayları haberleştiren veri gazeteciliği uygulayan dijital medyada siyasi haberlerin ne ölçüde objektiflik taşıdığı incelenmektedir. Çalışma nitel bir çalışma olup veriler, Endonezya'ya yayın yapan ve en çok takip edilen Tirto.id ve Katadata.co.id medya çevrimiçi haberlerden ve yöneticileriyle yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Ağustos 2018'den Temmuz 2019'a kadar yayımlanan toplam 36 haber, Teun A. van Dijk Modeli Eleştirel Söylem Analizi, yöntemine göre mikro (metin), mezo (sosyal biliş) ve makro (sosyal analiz) düzeylerde kademeli olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, veri gazeteciliği tekniklerinin siyasi olayları haberleştirmede objektiflik standartlarını karşılayamadığını göstermektedir. Verilerin, haber metniyle birleştirilmesi, bir haberin okunabilirliğini karmaşık hale getirir. Çok uzun ve karmaşık haberler, objektif ve anlaşılması kolay haberlere ihtiyaç duyan sıradan halkın ihtiyaçlarıyla uyumlu değildir. Bu araştırma, medya haberleri, kamuoyu algısı ve hükümet politikalarını kapsayan ve siyasi olayları haberleştirmek için veri gazeteciliği uygulamasını içeren daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu önermektedir. Daha geniş kapsamlı bu araştırmanın, demokrasi geliştiren ülkelerde kamuya faydalı, anlaşılması kolay ve objektif standartlara sahip dijital medya haber modeli oluşturma konusunda çözümler bulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Processing raw data into something meaningful for readers has created a new field in the journalism profession known as data journalism. Relying on data can increase the objectivity of the news and ensure readers' trust in the media, participation in information production, and media involvement in the democratic process. In the era of big data, it is important to know how news sites publishing on digital media platforms objectively use data journalism. This study examines the extent to which political news in digital media that apply data journalism in covering political events in the 2019 Presidential Election in Indonesia have objectivity. This study is a qualitative study that uses data from the most followed online news Tirto.id and Katadata.co.id in Indonesia, as well as interviews with their managers. A total of 36 news published from August 2018 to July 2019 have been analyzed gradually at the micro (text), meso (social cognition), and macro (social analysis) levels according to the Critical Discourse Analysis method of Teun A. van Dijk model. The results show that data journalism techniques do not meet objectivity standards in covering political events. Combining data with news text makes the readability of news complicated. News that is very long and complex does not suit the needs of the general public who need news that is objective and easy to understand. This study suggests the need for further research that includes media coverage, public perceptions, and government policies related to the application of data journalism to report political events. Research with a broader scope is expected to find solutions to realize a digital media reporting model that has objective standards, easy to understand, and beneficial to the public in countries that develop democracy.