Yerel televizyon haberciliğinde içerik: Konya örneği
The content of the news of the local televisions: For example Konya
- Tez No: 261097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Toplumlara bilgi ve haber aktaran, bir hedef etrafında birleşmelerini sağlayan, kamuoyu oluşturmada etkin ve sosyalleşmelerine yardımcı olan kitle iletişim araçları arasında televizyon farklı bir yerde durmaktadır. Dünyada hemen her bireyin televizyona kolayca sahip olabilmesi, mesajlarını çok geniş kitlelere ulaştıran televizyonu büyük bir güç haline getirmektedir.Televizyonun genel sorunlara odaklanması, tek düze yayıncılık anlayışı, ortak tüketim kültürünün oluşmasına etkisi, yerelliklerin kaybolması, kültürün yozlaşması gibi eleştirileri de beraberinde getirmiştir. Buna karşın yerel televizyonlar, yaygın yayın yapan televizyonlara alternatif olarak görülmektedir.Türkiye'de de 1990'lı yılların başında kurulan özel televizyonlarla birlikte yerel televizyonlar da yayın hayatına başlamıştır. Ulusal olarak nitelendirilen ve ülkenin büyük bölümüne yayın yapan televizyon kanallarının yereli ne kadar ekrana taşıdığı tartışılmaktadır. Bu kanallar büyük ekonomik imkanlarla yayıncılıklarını geliştirirken Türkiye'de yerel televizyonlar kaliteli yayıncılık yapamamakta, buna bağlı olarak, topluma karşı yerine getirmesi gereken görevleri yeterince yapamamaktadır. Birçok televizyonun yayınlarını zor şartlar altında, yetersiz ekonomik imkanlar ve personel sorunlarıyla sürdürmeye çalıştığı görülmektedir. Türkiye'de yayın hayatını sürdüren 200'ün üzerindeki yerel kanalın sorunları genel olarak benzerlik göstermektedir.Bu çalışmada Konya'da yayın yapan 5 yerel televizyonun haber verme işlevi bağlamında; demokrasiye katkı, yönetimlerin denetim ve eleştirisi, sorunların aktarılmasında köprü olma gibi en temel görevlerini ne ölçüde yerine getirdiği belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada ortaya çıkan sonuçlar yorumlandığında, Konya'daki yerel televizyonların genel olarak şehirde yaşanan gelişmeleri izleyiciye aktardığı, Türkiye ve Dünya haberleri yerine büyük ölçüde yerel haberler yayınladığı, güvenlik olayları, siyaset, eğitim ve kültür sanat haberlerine ağırlık verdiği belirlenmektedir.Buna karşın araştırmaya dayalı haberlere yeterince önem verilmediği, şehrin ve mahallelerde yaşayan halkın yerel sorunlarının haber bültenlerinde yer bulmadığı, yerel yönetimlerin faaliyetlerinin denetlenmesine yönelik haberler ile sivil toplum kuruluşlarının aktivitelerine yeterince verilmediği görülmektedir. Özellikle yerel yönetimler ve siyaset ile ilgili ortaya çıkan negatif tablo, televizyonların genel sorunlarının (ekonomi, kalifiye personel, teknolojik donanım) yanı sıra, demokrasi ve basın özgürlüğüyle ilgili sorunları da akla getirmektedir.Konya'daki yerel televizyonlar insanlara yakın olanı ekrana taşımakta ancak demokrasinin tam anlamıyla yerleşmesi, yönetenlerin denetlenmesi ve kamuoyu oluşturma gibi konularda, yerel kanalların haber yayını anlayışlarını geliştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Television takes place in different positions among the communication devices that give information and news. These devices keep these news and information one target in addition to that, these devices are active in providing public opinion and they make people social. Television become strong as everybody has it easily.Television focused on general problems. It brought thoughts of monotony broadcasting effect of consisting of co consumption culture, disappearing localization, degeneration of culture. On the contrary local televisions are seen alternative to the worldwide televisions. In Turkey local televisions started to broadcasting with private televisions at the beginning of the 1990s.It?s argued that televisions that are known national do they broadcast almost everywhere of the country, how does it reflect local. These TVs have a lot of money, they improve their broadcasting. On the other hand local televisions can?t broadcast well and they can?t their duties related the society. It?s seen that a lot of local televisions try to broadcast under difficult condition with insufficient economic resources and stuff problems. Local TVs over 200 in Turkey have same problem.In this work It is tried to be shown how five channels work in the context of giving information, how they help democracy, how they transfer control and critics of the managements, how they transferred problems.When the consequences of the investigations are commented, It?s known that local televisions in Konya, transfer the events that take place in Konya to audiences. It?s understood that local televisions in Konya usually give importance to give local news instead of news of Turkey and news of world. Besides that they give importance to security event, politics, education, culture and art news.On the other hand It?s seen that the local TVs don?t give importance to investigated information. The problems of the city and people are not shown in the news. Also they don?t give importance to the news related to the control of the local managements and activities of civil organizations. Especially negative chart related to local managements and politics reminds general problems of the televisions (such as economic, staff, technological devices), the problems related to democracy and the freedom of press.However local TVs in Konya shows the events that are close to people but they should improve their news and broadcasting habits in order to replace democracy completely control managers and public opinions.