Yeni kuşakların gönüllülük algısı ve faaliyetleri (Sakarya ili STK'ları örneği)
Perception and activites of volunteering among new generations case study of NGOs in Sakarya province
- Tez No: 928568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Gönüllülük, bireylerin içinde bulundukları topluma katkıda bulunmalarının yanı sıra kişisel gelişimlerini destekleyen, toplumsal sorumluluk bilinci kazandıran ve sosyal bağlarını güçlendiren önemli bir kavramdır. Sivil toplum kuruluşları, toplumun çeşitli ihtiyaçlarına yönelik hizmetler sunarak, gönüllülük esasına dayalı faaliyetlerle sosyal dayanışmayı teşvik eden önemli birer aktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, yeni kuşakların (Y ve Z) gönüllülükle ilgili algılarını belirlemeyi, bu faaliyetlerin katılımcılar üzerindeki psikososyal etkilerini incelemeyi ve sivil toplum kuruluşlarında gerçekleştirilen gönüllülük faaliyetlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma,“yeni kuşakların gönüllülük algısı nasıl şekillenmektedir? Sivil toplum kuruluşlarındaki gönüllülük faaliyetlerinin katılımcılara psikososyal etkileri ve katkıları nelerdir?”Temel problemi doğrultusunda yürütülmüştür. Bu çerçevede, gençlerin gönüllülük motivasyonları, STK'lara katılma sebepleri, gönüllülük faaliyetlerine katıldıklarında elde ettikleri psikolojik ve sosyal faydalar, sosyal çevre ve aile faktörünün gönüllülük algısındaki rolü gibi unsurlar araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden vaka çalışması deseni kullanılmıştır. Sakarya ilindeki farklı sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olan 11 kadın ve 9 erkek olmak üzere toplam 20 katılımcı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler aracılığıyla veriler elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yapılan mülakatlar sonucunda elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi ve Maxqda programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, gençlerin gönüllülük algılarını anlamak ve bu alandaki farkındalıklarını artırmak amacıyla, STK'lar ve sosyal sorumluluk projeleri ve ilgili resmî kurumlar için yeni stratejiler geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir Araştırma, yeni kuşakların gönüllülüğü kişisel gelişim, psikolojik tatmin ve sosyal bağları güçlendirme fırsatı olarak gördüğünü ortaya koymuştur. Gönüllülük faaliyetlerine katılımda okul, arkadaş çevresi ve aile desteği gibi sosyal faktörlerin önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Ayrıca, gönüllülüğün katılımcılara içsel tatmin, toplumsal sorumluluk bilinci ve güçlü sosyal bağlar gibi psikososyal katkılar sağladığı vurgulanmıştır. Bu bulgular, sivil toplum kuruluşlarının gönüllülük kültürünü yaygınlaştırmak ve katılımı artırmak için stratejik yaklaşımlar geliştirmelerinin önemini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, gönüllülük faaliyetlerine katılımın arttırılması ve gönüllülük kültürünün güçlendirilmesi için farklı paydaşlar arasında iş birliği sağlayacak stratejik bir yaklaşım geliştirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Volunteering is a significant concept that not only contributes to the society individuals are part of but also supports personal development, fosters a sense of social responsibility, and strengthens social bonds. Non-governmental organizations (NGOs) emerge as key actors that promote social solidarity through volunteer-based activities while addressing various societal needs. This study aims to identify the perceptions of volunteering among new generations (Y and Z), examine the psychosocial effects of such activities on participants, and evaluate volunteer activities carried out in NGOs. The research was conducted to address the central question:“How are the perceptions of volunteering shaped among new generations? What are the psychosocial effects and contributions of volunteering activities in NGOs on participants?”Within this framework, factors such as the motivations of young people for volunteering, their reasons for joining NGOs, the psychological and social benefits they gain from participating in volunteer activities, and the roles of social environment and family in shaping perceptions of volunteering were investigated. The study utilized a case study design, one of the qualitative research methods. Data were collected through in-depth interviews conducted with a total of 20 participants, including 11 women and 9 men, who were volunteers at various NGOs in Sakarya province. Semi-structured interview forms were used to gather data, which were analyzed through descriptive analysis and the Maxqda software. The study aims to contribute to the development of new strategies for NGOs, social responsibility projects, and related official institutions to better understand and enhance young people's awareness of volunteering. The research revealed that new generations perceive volunteering as an opportunity for personal development, psychological satisfaction, and strengthening social bonds. Social factors such as support from schools, peer groups, and families play a crucial role in participation in volunteer activities. Additionally, it was emphasized that volunteering provides psychosocial benefits such as intrinsic satisfaction, a sense of social responsibility, and strong social ties. These findings highlight the importance of NGOs adopting strategic approaches to promote the culture of volunteering and increase participation. Based on the research results, it is recommended to develop a strategic approach that fosters collaboration among various stakeholders to increase participation in volunteering activities and strengthen the culture of volunteering.