Afrika'da karşılaştırmalı metropoliten yönetim: Kahire, Johannesburg, Kinşasa, Lagos ve Luanda örnekleri
Comparative metropolitan government in Africa: The cases of Cairo, Johannesburg, Kinshasa, Lagos and Luanda
  1. Tez No: 928567
  2. Yazar: MAHAMANE MOUTARİ ABOUBACAR İSSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışma, Afrika'nın önde gelen metropoliten şehirlerinden beşi olan Kahire, Johannesburg, Kinşasa, Lagos ve Luanda üzerinden, kıtanın kentleşme süreçlerini ve bu süreçlerin sömürgecilik döneminden miras kalan sorunları incelemektedir. Özellikle sömürge döneminin etkileri ve bağımsızlık sonrası dönemdeki yönetim anlayışları, bu şehirlerin metropoliten yönetimlerini şekillendiren temel unsurlar olarak ele alınmıştır. Nitel yaklaşımı benimseyen çalışma, vaka analizine dayanmaktadır. Bu beş şehri karşılaştırmalı bir şekilde analiz ederek, tarihsel, kültürel ve ekonomik bağlamda nasıl bir etkileşim içinde olduklarını ve metropoliten yönetimlerinin karşılaştığı ortak ve özgül sorunları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, bu şehirlerin kentleşme süreçlerini şekillendiren temel dinamikler olarak, sömürgecilik sonrası dönemlerdeki altyapı yetersizlikleri, sosyal eşitsizlikler, yerel yönetimlerin zayıf yapıları ve güvenlik sorunlarını kapsamaktadır. Ayrıca, küreselleşme ve metropolleşme süreçlerinin bu şehirlerin yönetim anlayışlarına nasıl yansıdığı da incelenmiştir. Tez, bu şehirlerdeki yönetim sorunlarının çözülmesinde katılımcı yönetim modellerinin, merkezi ve yerel yönetim arasındaki işbirliğinin, sürdürülebilir altyapı reformlarının, sosyal hizmetlere yapılan yatırımların ve toplum temelli güvenlik politikalarının önemine dikkat çekmektedir. Bu unsurların, şehirlerin karşılaştığı sorunları daha etkili bir şekilde çözme kapasitesini artıracağı ve metropoliten yönetimlerin etkinliğini güçlendireceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the urbanization processes and the lingering issues stemming from the colonial era in five major African metropolitan cities: Cairo, Johannesburg, Kinshasa, Lagos, and Luanda. It considers the impacts of the colonial period and the governance strategies employed in the post-independence era as key factors shaping the metropolitan administrations of these cities. Utilizing a qualitative approach, the research is grounded in case analysis. By comparing these five cities, the study aims to uncover how they interact within their historical, cultural, and economic contexts, while identifying both shared and unique challenges faced by their metropolitan administrations. The research delves into the fundamental dynamics influencing the urbanization processes in these cities, including infrastructure deficiencies, social inequalities, weak local government structures, and security concerns in the post-colonial period. Furthermore, it investigates how globalization and metropolitanization are reflected in the governance approaches of these urban centers. The thesis underscores the significance of participatory governance models, collaboration between central and local governments, sustainable infrastructure reforms, investments in social services, and community-based security policies in addressing the governance challenges faced by these cities. It is anticipated that these elements will enhance the capacity to effectively tackle the issues confronting these urban areas and strengthen the effectiveness of their metropolitan administrations.