Râşid El-Ganî El-Mevlevî'nin Müntehabât Ez-Kasâid-i Mevlevîyyân adlı eseri (inceleme-metin)
Manuscript of Rashid Al-Gani Al-Mawlevi's named as Müntehabat Ez-Kasaid-i Mevleviyyan (analise-text)
- Tez No: 928596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Kütüphanesi, Yazma Eserler Bölümünde 1907/1 numarada yer alan Râşid el-Ganî elMevlevî'nin Müntehabât ez-Kasâid-i Mevlevîyyân adlı eserinin inceleme ve çeviri metnini içermektedir. Müntehabât, felsefesiyle kendi döneminde olduğu gibi etkisi günümüzde de devam eden önemli bir tasavvuf akımı olan Mevlevîlik etrafında şekillenmiş manzum seçkilerden oluşmaktadır. Süleyman Uludağ'a göre İslam düşüncesine muhteva ve derinlik kazandıran cereyanlar araştırılırken tasavvuf cereyanına hiç şüphesiz birinci derecede yer vermek gerekir. Tasavvuf İslam'ın özündeki ana hayat damarıdır. Nitekim onun sayesinde insan içinde yaşadığı existansiyel çatışmaların ötesine geçerek dinin temel aldığı hakikati kendi derinliğinde yeniden bulmakta; kendi iç aydınlığı ile İslam'ın kazandırdığı özü bütünleştirmektedir. İncelememize konu olan müntehabât, tasavvuf felsefesine yön vermiş kadim eserlerden seçkiler şeklinde derlenmiştir. Râşid el-Ganî'nin bu tertibinde Mevlevîlik ile ilgili eser vermiş şairlerin çoğuna yer verilmeye çalışılmıştır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Râşid el-Ganî hakkında herhangi bilgiye ulaşılamadığından birinci bölüme Müntehabât ez-Kasâid-i Mevlevîyyân adlı müntehabâtın nüsha tavsifiyle başlanmıştır. Eser hakkında genel bilgiler ile içerisinde yer alan şairlerin biyografileri verilmiştir. İkinci bölümümüzde v eserin muhtevası ve nazım şekilleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde yazma nüshadaki Farsça ve Arapça şiirler matbu hale getirilmiş, Türkçe şiirler ise transkribe edilerek metin neşri yapılmıştır. Bu suretle dinî-tasavvufî-edebî açıdan incelenmesi ve metin neşri yapılan Müntehabât ez-Kasâid-i Mevlevîyyân adlı eser edebiyat, kültür tarihine kazandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the analysis and translation of Raşid el-Gani el-Mevlevi's work titled Müntehabat ez-Kasaid-i Mevleviyyan, cataloged under number 1907/1 in the Manuscripts Section of the Library of the Faculty of Theology at Dokuz Eylül University. Müntehabat consists of poetic selections shaped around Mevlevism, a significant Sufi movement that continues to exert influence today, as it did during its time, through its philosophy. According to Süleyman Uludağ, when investigating the intellectual currents that have enriched Islamic thought with substance and depth, the Sufi movement should undoubtedly be prioritized. Sufism represents the core lifeblood of Islam. Through it, individuals transcend existential conflicts and rediscover the fundamental truth underpinning religion within their own depth, integrating their inner enlightenment with the essence that Islam provides. The Müntehabat under our examination has been compiled as a selection of ancient works that have shaped the philosophy of Sufism. In this compilation by Râşid el-Ganî, efforts were made to include the works of poets associated with Mevlevism. Our thesis consists of three sections. Since no information could be found about Raşid el-Gana, the first section begins with a description of the manuscript of Müntehabat ez-Kasaid-i Mevleviyyan. General information about the work and the biographies of the poets included in it are provided. In the second section, the content of the work and its poetic forms are discussed. In the vii third section, the Persian and Arabic poems in the manuscript were transcribed and published, while the Turkish poems were transcribed and edited Thus, the work Müntehabat ez-Kasaid-i Mevlevayyan, which was analyzed from a religious, mystical, and literary perspective and edited as a text, has been brought into the fields of literature and cultural history.