Türkiye'de öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin dil ve okuma kaygıları ile okuma güçlükleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between language and reading anxieties and reading difficulties of Syrian students studying in Turkey
- Tez No: 928597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL YILDIRIM, DOÇ. DR. OSMAN ÖZOKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
TÜRKİYE'DE ÖĞRENİM GÖREN SURİYELİ ÖĞRENCİLERİN DİL VE OKUMA KAYGILARI İLE OKUMA GÜÇLÜKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ Miray Koçer GÜNEŞ Temel Eğitim Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2024 Danışmanlar: Dr. Öğr. Üyesi Bilal YILDIRIM Doç. Dr. Osman ÖZOKÇU ÖZET Bu çalışmada ilkokula devam eden Türkiye'de öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin dil ve okuma kaygıları ile okuma güçlükleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İnsan, doğası gereği çevresiyle iletişim kurma ihtiyacı hisseder ve birey çevreyle iletişimini sağlarken okuma becerisinden sıklıkla yararlanır. Genellikle erken çocukluk döneminde öğrenilmeye başlanan okuma, bireylerin yaşamlarının her alanında kullandıkları becerilerden biridir. Örgün eğitimin ilk döneminde öğrenilen okuma becerisi görme, anlamlandırma ve seslendirme gibi çeşitli duyu organlarının işlevleriyle gerçekleştirilen karmaşık bir süreçtir. Birey, okul hayatı boyunca okuma becerisini geliştirmek için çaba sarf eder. Okuma becerisinin gelişmesinde en önemli etken, bireyin okumayı sık sık yapması ve okuma eyleminden zevk almasıdır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Hatay ili Kumlu ve Reyhanlı ilçelerindeki ilkokullarda okuyan 395 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada, ilkokula devam eden Türkiye'de öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin dil ve okuma kaygıları ile okuma güçlükleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla“Yabancı Dil Sınıf Kaygısı Ölçeği (YDSKÖ)”ve“Yabancı Dil Okuma Kaygı Ölçeği (YDOKÖ)”, okuduğunu anlamayı ölçmek için okuma başarısı testi ve demografik bilgileri belirlemek için kişisel bilgi formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN LANGUAGE AND READING ANXIETIES AND READING DIFFICULTIES OF SYRIAN STUDENTS STUDYING IN TURKEY Miray Koçer GÜNEŞ Department of Primary Education, Master Thesis, 2024 Thesis Advisors: Assistant Professor Bilal YILDIRIM Assistant Professor Dr. Osman ÖZOKÇU ABSTRACT The aim of this study is to determine the relationship between language and reading anxiety and reading difficulties among Syrian students attending primary schools in Turkey. Humans, by their nature, feel the need to communicate with their surroundings, and individuals frequently utilize reading skills in their communication. Reading, typically learned in early childhood, is one of the skills individuals use in all areas of their lives. Acquired during the early years of formal education, reading is a complex process involving various sensory functions such as visual perception, comprehension, and vocalization. Throughout their school life, individuals strive to enhance their reading skills. The most critical factor in developing reading skills is the individual's frequent engagement in reading and deriving enjoyment from the act of reading. The study employed a relational survey model. The sample group consisted of 395 primary school students attending schools in the Kumlu and Reyhanlı districts of Hatay province. To determine the relationship between language and reading anxiety and reading difficulties among Syrian students attending primary schools in Turkey, the“Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS)”and“Foreign Language Reading Anxiety Scale (FLRAS)”were used. Additionally, a reading achievement test was employed to measure reading comprehension, and a personal information form was utilized to gather demographic data.