Feminist perspectives in children's literature: Critical readings of source and target text illustrations as intersemiotic translations
Çocuk edebiyatında feminist perspektifler: Kaynak ve erek metin görsellerinin göstergeler arası çeviri olarak eleştirel okumaları
- Tez No: 928607
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM TUNA KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışma, özgün metni İngilizce olan üç kitabın görsellerindeki feminist göstergeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Neil Gaiman'ın Coraline, Sylvia Bishop'ın The Bookshop Girl ve Diana Wynne Jones'un Earwig and the Witchadlı kitaplarının Arapça çevirilerindeki görseller, çeviri göstergebilimi perspektifinden ve Roman Jakobson'un (1959/2000) çeviriye yöneliküçlüsınıflandırmasının bir parçası olan göstergelerarası çeviri kapsamındaçözümlenmektedir. Bu çalışma, bu kitapların yazarlarının feminizmi nasıl inşaettiklerini ve sergilediklerini, kadın karakterlerin söylemlerinin feminist meseleleri ele almak için nasıl kullanıldığını ve görsellerin bu metinler içinde nasıl oluşturulduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Söz konusu eserler, NormanFairclough'un Eleştirel Dil Farkındalığı (1992) yaklaşımı ve karakterler, önvarsayım, metinlerarasılık, sesler, tutarlılık ve bağdaşıklık gibi bazı temel kavramları kullanılarak incelenmektedir; ayrıca, her bir kitabın görsellerindeki anlamevrilmelerini tanımlamak için Öztürk Kasar'ın Çeviride AnlamEvrilmesi Dizgeselliği (2020, s. 160, Öztürk Kasar ve Tuna, 2017, s. 172) kullanılmaktadır. Çalışmada ayrıca, üç İngilizce kitabın ve çevirilerinin görselleri, yabancılaştırmayada yerlileştirme yoluyla yazınsal ürünü belirli bir kültürün perspektifindenyansıtıpyansıtmadıklarını belirlemek için kaynak metinlerle karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at studying the feminist signs in the illustrations of threebooks originally written in English: Coraline by Neil Gaiman, The BookshopGirl bySylvia Bishop, and Earwig and the Witch by Diana Wynne Jones, along withtheillustrations in their Arabic translations are analyzed fromthe perspectiveofsemiotics of translation and within the framework of intersemiotic translationas part of Roman Jakobson's triadic division (1959/2000). The current study seeks toshowhow the authors of those books have constructed and exhibited feminism, howthefemale characters' discourse is used to address feminist issues, and howillustrationsare formed within these texts. The above works are investigated through the useofNorman Fairclough's Critical Language Awareness (1992) and some of his basicconcepts like characters, presupposition, intertextuality, voices, coherence, andcohesion; additionally, Öztürk Kasar's Systematics of Designification (2020, p. 160, Öztürk Kasar & Tuna, 2017, p. 172) is used to find meaning transformations intheillustrations of each book. The study also compares the illustrations of thethreeEnglish books and the illustrations of their translations with the source bookstodetermine whether they reflect the literary product from the perspective of a specificculture through foreignization or domestication.