Uyuşturucu madde bağımlılığı ile suç arasındaki ilişki ve suçun azaltılmasında emniyet güçlerinin rolü
The relationship between drug addiction and crime and the role of law enforcement in crime reduction
  1. Tez No: 928610
  2. Yazar: SONGÜL BAYRAMOĞLU GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, uyuşturucu madde bağımlılığı ile suç arasındaki ilişkiyi ve suçun azaltılmasında emniyet güçlerinin rolünü incelenmektedir. Uyuşturucu madde bağımlılığı, bireylerin psikolojik, sosyal ve ekonomik durumlarını olumsuz etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunu olmasının yanı sıra, suç işleme eğilimini artıran bir faktör olarak da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Türkiye gibi uyuşturucu madde trafiğinde stratejik bir konuma sahip ülkelerde, bu sorun daha da derinleşmekte ve çeşitli suçların artmasına yol açmaktadır. Sakarya ilindeki uyuşturucu kullanımı ile suç arasındaki ilişki ile bu tür suçların önenmesinde emniyet güçlerinin rollerinin araştırıldığı bu çalışmada nitel araştırma yöntemi ve tematik analiz tekniği kullanılmıştır. Tematik analiz tekniği, katılımcılardan elde edilen nitel verilerin incelenerek, belirli temalar altında gruplandırılmasını ve anlamlı sonuçlar çıkarılmasını sağlayan bir tekniktir. Veriler, madde bağımlılığı ve suç ilişkisi konularına dair katılımcıların görüşlerini içeren açık uçlu sorular yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, katılımcıların verdiği cevaplar detaylı bir şekilde incelenmiş, ardından belirgin temalar belirlenmiştir. Bu temalar, benzerlik gösteren görüşlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Her bir tema, katılımcıların ifadeleriyle ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Temalar arasında“Suça neden olma potansiyeli”ve“Madde bağımlılığı ve suç arasındaki ilişki”gibi önemli başlıklar yer almış. Bu sistematik yaklaşım, verilerin düzenlenmesini ve sonuçların net bir şekilde sunulmasını sağlamış, aynı zamanda verilerin niteliksel olarak sınıflandırılması ve örüntülerin incelenmesi yoluyla derinlemesine analiz yapılmasına imkân tanımıştır. Araştırma, Sakarya ili örneği üzerinden madde bağımlılığı ile suç arasındaki ilişkiyi derinlemesine analiz etmektedir. Sakarya'nın Türkiye'nin Avrupa'ya geçiş güzergahında yer alması, madde trafiği ve bağımlılık oranlarını artıran önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra, kentin kozmopolit yapısı da madde kullanımını etkileyen unsurlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Araştırmada, katılımcılar tarafından madde bağımlılığı ile hırsızlık, gasp, kasten yaralama gibi suçlar arasında güçlü bir ilişki olduğu vurgulanmıştır. Bu bulgular, uyuşturucu madde bağımlılığının suç işleme potansiyelini artırdığı ve toplumsal güvenliği tehdit ettiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın önemli bir bulgusu da, uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadelede emniyet güçlerinin rolüdür.“Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM)”uyuşturucuyla mücadele kapsamındaki faaliyetleri, katılımcılar tarafından genellikle yeterli ve etkili bulunmuştur. Ancak, bu mücadelenin sadece emniyet güçlerinin sorumluluğunda olmadığı, diğer kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin de aktif olarak katılımının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. EGM'nin faaliyetlerinin daha etkili olabilmesi için yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi, narkotik polislerine özel yetkiler verilmesi ve önleyici faaliyetlerin artırılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between drug addiction and crime and the role of law enforcement in reducing crime. In addition to being a serious public health problem that negatively affects the psychological, social and economic situations of individuals, drug addiction also appears as a factor that increases the tendency to commit crime. Especially in countries such as Turkey, which have a strategic position in drug traffic, this problem gets deeper and leads to an increase in various crimes. In this study, thematic analysis, one of the qualitative research methods, was used. Thematic analysis is a technique that allows examining the qualitative data obtained from participants, grouping them under certain themes and drawing meaningful conclusions. Data were collected through open-ended questions that included participants' opinions on the relationship between substance addiction and crime. In the first stage of the research, the answers given by the participants were examined in detail and then distinct themes were identified. These themes were created by bringing together similar views. The main themes that emerged at the end of the coding process are presented with their frequencies. Each theme was analyzed in relation to the participants' statements. Among the themes, there were important headings such as“Potential to cause crime”and“The relationship between substance addiction and crime”. This systematic approach not only enabled the data to be organized and the results presented clearly, but also allowed for in-depth analysis by qualitatively classifying the data and examining patterns. The research analyzes in depth the relationship between substance addiction and crime through the example of Sakarya province. The fact that Sakarya is located on Turkey's transition route to Europe is considered an important factor that increases substance traffic and addiction rates. In addition, the cosmopolitan structure of the city stands out as one of the factors affecting substance use. In the study, participants emphasized that there is a strong relationship between substance addiction and crimes such as theft, robbery, and intentional injury. These findings reveal the fact that drug addiction increases the potential for crime and threatens social security. Another important finding of the research is the role of law enforcement in the fight against drug addiction. The activities of the“General Directorate of Security (EGM)”in the fight against drugs were generally found sufficient and effective by the participants. However, it has been concluded that this struggle is not only the responsibility of the police forces, but also requires the active participation of other public institutions and local governments. It was emphasized that in order for EGM's activities to be more effective, legal regulations should be strengthened, narcotics police should be given special powers and preventive activities should be increased.