Doğal afet sigortaları ve bu kapsamda deprem sigortasının hukuki niteliği
Natural disaster insurance and the legal nature of earthquake insurance in this context
  1. Tez No: 928642
  2. Yazar: MAZLUM OKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğal afetler, beklenmeyen şekilde oluşan doğa koşulları ile beraber, doğadaki tüm canlıların yaşam hakkı için tehlike arz eden, hayat şartlarını fevkalade etkileyen, büyük oranda can ve mal kaybının veya yaralanmanın meydana geldiği ekonomik zararlara yol açan afetler olarak tanımlayabiliriz. En bilinen doğal afet olan deprem gerek dünya üzerinde ve gerekse de ülkemizde meydana geldiği takdirde sonuçlarının ne kadar ağır olduğunu geçmişte somut örneklerle gördük. Zira ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve son olarak 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremde de görüldüğü üzere depremin maddi ve manevi sonuçlarının çok ağır olduğu net bir şekilde ortaya çıkmış olup meydana gelen deprem neticesinde de sigorta kurumunun önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Bu çalışmamızda da doğal afetlerin meydana gelmesinden sonra zararların en aza indirgenmesi için sigortanın durumu üzerinde durulmuş ayrıca doğal afet sigortalarının hukuki niteliği ele alınmıştır. Bununla beraber Katastrofikler riskler üzerinde değerlendirmeler yapılmış ve Doğal Afet Sigortaları ile Reasürans durumları hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Bunun yanının da ülkemizin Doğal Afet Sigortalar Kurumu ve ilgili kurumun kontrolünde yapılan Zorunlu Deprem Sigortasının hukuki durumu üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Meydana gelen depremler neticesinde maddi ve manevi yıkımların en aza indirgenmesi için DASK kurularak Zorunlu Deprem Sigortası zorunlu hale getirilmiştir. DASK başlangıçta 587 sayılı Kanunu Hükmünde Kararname ile getirilmiş olup akabinde 6305 sayılı Afet Sigortalar Kanunu ile yasallaşmıştır. Yakın tarihte ülkemizde meydana gelen 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli Deprem, Doğal Afetlerin ne denli yıkıcı olduğunu ortaya koymuş ve Zorunlu Deprem Sigortasının önemini bir kez daha bizlere hatırlatmıştır. Ülkemiz deprem kuşağında bulunmasına rağmen halen Doğal Afet Sigortaları ve Zorunlu Deprem Sigortası bakımından yeterli bilince sahip olmadığı ve sigortanın öneminin tam anlaşılmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters can be defined as disasters that pose a danger to the right to life of all living beings in nature, along with unexpected natural conditions, that affect living conditions tremendously, and that cause economic damages by causing significant loss of life and property or injuries. We have seen in the past with concrete examples how severe the consequences of earthquakes, which are the most well-known natural disasters, can be if they occur both in the world and in our country. Because our country is located in an earthquake zone and as seen most recently in the February 6, 2023 Kahramanmaraş-centered earthquake, it has become clear that the material and moral consequences of earthquakes are very severe, and the importance of the insurance issue has been understood once again as a result of the earthquake. In this study, the status of insurance has been emphasized in order to minimize damages after the occurrence of natural disasters, and the legal nature of natural disaster insurance has been discussed. In addition, evaluations have been made on catastrophic risks and information has been shared about Natural Disaster Insurance and Reinsurance situations. Moreover, evaluations were made on the legal status of Compulsory Earthquake Insurance, which is made under the control of our country's Natural Disaster Insurance Institution and the relevant institution. In order to minimize material and moral destructions as a result of earthquakes, DASK was established and Compulsory Earthquake Insurance was made compulsory. DASK was initially introduced with the Decree Law No. 587 and subsequently became legal with the Disaster Insurance Law No. 6305. The earthquake centered in Kahramanmaraş, which occurred in our country recently on February 6, 2023, revealed how destructive Natural Disasters can be and reminded us once again of the importance of Compulsory Earthquake Insurance. Although our country is located in an earthquake zone, it is seen that there is still not enough awareness in terms of Natural Disaster Insurance and Compulsory Earthquake Insurance and the importance of insurance is not fully understood.