Enhancing organizational performance in educational institutions through strategic management of financial and human resources
Mali ve insan kaynaklarının stratejik yönetimi aracılığıyla eğitim kurumlarındaki örgütsel performansın artırılması
  1. Tez No: 928641
  2. Yazar: MOHAMED MOHAMED ELSAYED SAMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsan kaynakları ve finansal kaynakların stratejik yönetimi, özellikle kaynak kısıtlamaları yaşayan eğitim kurumlarının örgütsel performansını iyileştirmek için kritik bir araçtır. Bu çalışma, yönetimsel zorlukları ele alarak, mevcut uygulamaları değerlendirerek ve başarılı uluslararası modellerden öğrenerek, örgütsel performansı artırmaya yönelik kapsamlı bir çerçeve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, eğitim kurumlarının karşılaştığı yönetimsel zorluklara, özellikle akademik personel arasında insan kaynakları yönetimi, finansal planlama ve operasyonel süreçler gibi alanlarda yönetimsel uzmanlık eksikliğine odaklanmaktadır. Bu zorlukların, özellikle Türkiye gibi kaynakları sınırlı eğitim sistemlerinde, kurumsal verimlilik ve etkinliği nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışma, kurumsal başarıyı elde etmede etkili finansal ve insan kaynakları yönetiminin kritik rolünü vurgulamaktadır. Araştırma örneği, finansal yöneticiler, insan kaynakları yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve diğer ilgili personelden oluşan on katılımcıyı içermektedir. Bu katılımcılar, yönetimsel ve operasyonel süreçlere doğrudan veya dolaylı olarak dahil oldukları için, stratejik kararların nasıl düşünüldüğü, uygulandığı ve örgütsel düzeylerde nasıl değerlendirildiği konusunda çeşitli bakış açıları sunmaktadır. Çalışma, kaynak sıkıntısı çeken kurumların karşılaştığı zorluklara uygun, esnek ve pratik bir stratejik çerçeve önererek sona ermektedir. Bu çerçeve, işe alım, eğitim, performans yönetimi, çalışan bağlılığı ve kaynak tahsisi gibi temel alanları ele almaktadır. Ayrıca, personel ve öğrenci ruh sağlığının uzun vadeli sürdürülebilirliği sağlamak için temel bir unsur olarak önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The strategic management of financial and human resources is a critical tool for improving the organizational performance of educational institutions, particularly in resource constrained environments. This study aims to develop a comprehensive framework to enhance organizational performance by addressing management challenges, evaluating current practices, and learning from successful international models. The study focuses on the managerial challenges faced by educational institutions, especially the lack of administrative expertise among academic staff in areas such as human resource management, financial planning and operational processes. It examines how these challenges affect institutional efficiency and effectiveness, particularly in education systems with limited resources, such as Turkey. The Study highlights the critical role of effective financial and human resource management in achieving institutional success. The research sample includes ten participants, consisting of financial managers, human resource managers, school-level administrators, teachers, and other relevant personnel. These participants were selected for their direct or indirect involvement in administrative and operational processes, offering diverse perspectives on how strategic decisions are conceived, implemented, and evaluated across organizational levels. The study concludes by proposing a flexible and practical strategic framework tailored to the challenges faced by resource-constrained institutions. This framework addresses key areas such as recruitment, training, performance management, employee retention, and resource allocation. Furthermore, it emphasizes the importance of staff and student mental health as a fundamental element for achieving long-term sustainability.