Cubrân Halil Cubrân'ın eserlerinde Wıllıam Blake etkisi
The effect of William Blake on the works of Jubran Khalil Jubran
  1. Tez No: 928643
  2. Yazar: SABİHA ERDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, modern Arap Edebiyatının batıdaki temsilcilerinden Cubrân Halil Cubrân ve İngiliz Edebiyatının önemli şairi William Blake'in eserleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan temel kaynaklar Cubrân'ın Arâʾisü'l-mürûc (Vadinin Perileri), el-Ervâhu'l-mütemerride (Asi Ruhlar), el- Ecnihatü'l-mütekessire (Kırık Kanatlar), Demʿa ve İbtisâme (Gözyaşı ve Tebessüm), el-Mevâkib (Kafileler), el-Avâsıf (Fırtınalar), el-Bedâʾiʿ ve't-tarâʾif (Güzellikler ve Nükteler), el-Mûsîka (Musiki) adlı eserleri ve William Blake'in Masumiyet ve Tecrübe Şarkıları, Kehanet Kitapları/Vahiy Kitapları isimli eserleridir. Giriş ve üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde Cubrân'ın hayatı, eserleri ve edebî kişiliği; ikinci bölümde ise William Blake'in hayatı, eserleri ve edebî kişiliği hakkında bilgilere yer verilmiştir. Son bölümde ise Blake'in Cubrân üzerindeki etkileri sanatta ve edebiyatta olmak üzere ayrı ayrı ele alınmıştır. Edebiyatta etkileri üslup ve içerik bakımından incelenmiştir. Arapça olarak kaleme aldığı eserleri doğa, karamsarlık, isyan ve başkaldırı, din ve son olarak özgürlük temaları altında Blake'in eserleri ile mukayese edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda Cubrân'ın özellikle dine ve kiliseye dair negatif tutumunda William Blake'in etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında romantizmin kurucularından sayılan Blake'in, Cubrân'ın doğaya dair temsil ve benzetmelerinde de etkisi olduğu görülmüştür. Ancak isyan ve başkaldırı temasına gelince, Blake'ten etkilenmiş olmakla beraber fıtratından getirdiği temayüllerin daha baskın olduğu kanaatine ulaşılmıştır. Karamsarlık ve melankolinin ise yine mizacı sebebiyle Cubrân'ın eserlerinde yoğun bir biçimde yer bulduğu tespit edilen sonuçlar arasındadır. Özgürlük ile ilgili tutumlarının ise kilisenin ve diğer otoritelerin baskıları sebebiyle aynı gerekçelerle ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, works of Jubran Khalil Jubran one of the representatives of modern Arabic literature in the west and William Blake who was an important poet of English literature, were examined . The works used as main sources in this study are Jubran Arâʾisü'l-mürûc (Nymphs of the Valley), el- Ervâhu'l-mütemerride (Spirits Rebellious), el-Ecnihatü'l-mütekessire (The Broken Wings), Demʿa ve İbtisâme (A Tear And A Smile), el-Mevâkib (The Processions), el-Avâsıf (The Storm), el-Bedâʾiʿ ve't- tarâʾif (Thoughts And Meditations), el-Mûsîka (On Music) and William Blake's The Songs of Innocence and Experience, The Prophetic Books. In this study consisting of an introduction and three parts, the first part mainly deals with information about Jubran's life, works and his personality as a literary figure. In the second part, information about William Blake's life, works and his personality as a literary figure is presented. In the last part, Jubran's work written in Arabic have been compared to those of Blake's based on the themes of nature, pessimism, revolt and rebellion, religion and finally freedom. The results of the study have suggested that Blake had an influence on Jubran negative attitude especially towards religion and the church. Furthermore, it has been obviously seen that Blake who is considered to be the leading founder of romanticism movement, also had an influence on Jubran's represantations and analogies of nature. However, when it comes to the themes of revolt and rebellion, it has been thought that although he was influenced by Blake, Jubran's tendencies he had in his nature were more dominent. It has been observed that rebellion and melancholy were heavily featured in Jubran's works due to this temperament. It has been determined that his attitudes towards freedom emerged for the same reasons due to pressures of the church and other authorities.