Maddeye tepki verme çabasının süre ile tanımlandığı madde tepki kuramı modelinin parametre kestirimlerine etkisi
Impact of item response time-effort moderated irt model on parameters
- Tez No: 928650
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, madde tepki süresi uyumlu madde tepki kuramı kullanılarak madde tepki süresinin yetenek ve madde parametrelerine etkisinin incelenmiştir. Araştırmada, PISA 2018 Türkiye matematik verileri kullanılarak NT10 ve NT20 kesme noktalarına göre öğrenci çabaları, çözüm ve hızlı-tahmin davranışları olarak sınıflandırılmış ve standart MTK modeli ile çaba uyumlu MTK modelleri karşılaştırılmıştır. Bulgular, çaba uyumlu MTK modellerinin özellikle düşük çaba gösteren bireylerin daha fazla yer aldığı NT20 çaba uyumlu modelde veri uyumunu iyileştirdiğini ve standart MTK modeline uyum sağlamayan maddelerin çaba uyumlu modellerde madde uyumu sağladığını göstermiştir. Model veri uyumunda –log-likelihood, AIC ve BIC değerleri en düşük seviyede NT20 çaba uyumlu MTK modelinde gözlemlenmiştir. Madde güçlük parametrelerinde standart MTK modeli ile çaba uyumlu MTK modelleri arasındaki en fazla uyumsuzluk kolay madde gruplarında görülmüş, ayırt edicilik parametrelerinde ise genel olarak düşük düzeyde farklılıklar kaydedilmiştir. Test bilgi fonksiyonları açısından, her üç modelin yetenek düzeyi kestirimlerinde benzer ölçüm hassasiyeti sağladığı belirlenmiştir. Yetenek parametreleri açısından ise modeller arasında büyük farklılıklar bulunmamış, ancak veri setinde hızlı tahmin davranış oranının düşük olması bu sonuçlara katkıda bulunmuş olabilir. Tepki süresi çabası (RTE) ile yetenek parametreleri arasındaki korelasyon NT20 kesme noktasında daha yüksek olsa da, test çabasının yetenek ölçümleri üzerindeki etkisinin sınırlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma, ölçme sonuçlarının geçerliğini artırmak için tepki süresi ve çabanın dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of item response time on ability and item parameters using an effort-moderated item response theory (IRT) model. PISA 2018 mathematics data for Türkiye were analyzed, categorizing student effort as solution behavior or rapid-guessing behavior based on NT10 and NT20 response time thresholds. Comparisons were made between standard IRT and effort-moderated IRT models. Findings revealed that effort-moderated IRT models, particularly the NT20 effort-moderated model with a higher proportion of low-effort responses, improved model-data fit and ensured item fit for items that did not align well with the standard IRT model. The NT20 effort-moderated model had the lowest -log-likelihood, AIC, and BIC values, demonstrating superior model-data fit. The largest discrepancies in item difficulty parameters between standard and effort-moderated IRT models were observed in easy item groups, while item discrimination parameters exhibited generally minor differences. Test information functions indicated similar measurement precision across all models for ability estimates. Although ability parameter estimates showed minimal differences between models, the low proportion of rapid-guessing behavior in the dataset may have influenced this result. Correlations between response time effort (RTE) and ability parameters were higher using the NT20 threshold, but the overall effect of test effort on ability estimation remained limited. This study highlights the importance of considering response time and effort to enhance the validity of measurement outcomes.