İletişim becerileri ve adabı muaşeret kuralları ilişkisi: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
The relationship between communication skills and etiquette rules: A research on university students
- Tez No: 928656
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yüzyılda dünya bir hayli değişti. Hayat artık çok daha karmaşık, daha stresli, daha zorlayıcı. Toplumda ki hızlı değişimler ve dijitalleşme çok önemli bir soruyu da gündeme getirmektedir. Adab-ı muaşeret kuralları bugünde hala geçerli mi? Değişim ne kadar büyük olursa olsun, bu kuralların uygulanması tarih boyunca her kalıcı refah toplumlarının ortak özelliğidir. Günümüzde ki toplumlarda huzur azalmakta, şiddet eğilimleri ise giderek artmaktadır. Bu kurallar, bireyler arası ilişkilerde önemli bir rol oynayarak iletişim süreçlerini de doğrudan etkilemektedir. Araştırmada, adab-ı muaşeret kurallarının iletişim becerilerine olumlu katkısı analiz edilmiştir. Çalışmada, nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Betimsel tarama deseni ile analiz edilmiştir. Veri toplama sürecinde 250 iletişim fakültesi öğrencisine çoğunluğu yüz yüze olmak üzere anket uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, adab-ı muaşeret kurallarının özellikle iletişim becerilerine olumlu katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, iletişim literatürüne katkıda bulunarak insanlar arası iletişimi daha saygın hale getirmek için bir çerçeve sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The world has changed a lot in the last century. Life is now much more complex, more stressful, more challenging. Rapid changes in society and digitalization raise a very important question. Are the rules of etiquette still valid today? No matter how great the change, these records are a common feature of societies of continued prosperity throughout history. Today, peace in societies is decreasing and incidents of violence are increasing. These rules play an important role in interpersonal relationships and directly indicate communication processes. In the research, the positive contribution of communication and etiquette breaks was analyzed. A good research model was used in the study. It was analyzed with a descriptive survey design. During the data collection process, a survey was conducted with 250 communication faculty students, most of them face to face. The findings show that good manners, especially communication, can make a positive contribution. This study contributes to the communication literature and provides a framework to make interpersonal communication more respectful.