E-ticaret uygulamalarından gelen anlık bildirimlere yönelik tüketici yaklaşımı: Farklı kuşaklara yönelik bir araştırma
Consumer attitudes toward push notifications from e-commerce applications: A study on different generations
- Tez No: 928655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
E-ticaret, ürün ve hizmetlerin dijital pazaryerleri, mobil uygulamalar ve çevrimiçi mağazalar üzerinden satışını ifade etmektedir. Teknolojik gelişmelerle birlikte e-ticaret, tüketicilere kolaylık sağlarken işletmelere küresel pazarlara erişim imkanı sunmaktadır. Ancak tüketici davranışları kuşaklar arasında farklılık göstermektedir. Z ve Y kuşakları dijital araçları yoğun şekilde kullanırken, X ve Baby Boomer kuşakları teknolojiyi daha işlevsel ve sınırlı bir şekilde kullanmaktadır. Bu farklılık, e-ticaret işletmelerinin dijital pazarlama stratejilerini kuşakların beklentilerine uygun hale getirmesini gerektirmektedir. Mobil pazarlama, özellikle Z ve Y kuşaklarının yoğun mobil cihaz kullanımı nedeniyle e- ticaretin önemli bir bileşeni haline gelmiştir. Mobil uygulamalarda kullanılan anlık bildirimler, indirim ve kampanyalar hakkında bilgilendirme amacı taşımaktadır. Çalışmada, kuşakların anlık bildirimlere yönelik tutumlarında farklılıklar olduğu görülmüştür. Araştırmada, Z ve Y kuşaklarının dijital platformlara yoğun entegrasyonu nedeniyle anlık bildirimleri bilgi kaynağı olarak gördükleri tespit edilmiştir. Z kuşağı, bildirimlere yalnızca ilgi alanlarına hitap ettiğinde önem verirken, Y kuşağı bildirimlerin düzenli kullanımının tüketim alışkanlıklarını etkileyebileceğini belirtmiştir. Ancak, nicel analiz sonuçlarına göre cinsiyet ve yaşın anlık bildirimlere yönelik tutum üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı, bu tutumların genellikle cinsiyet ve yaş bağımsız şekilde şekillendiği görülmüştür. Sonuç olarak, e-ticaret işletmelerinin anlık bildirim stratejilerini, kuşakların teknolojiyi kullanım şekillerine ve beklentilerine göre uyarlamaları, kullanıcı memnuniyetini artırabilir ve marka algısını güçlendirebilir.
Özet (Çeviri)
E-commerce refers to the sale of products and services through digital marketplaces, mobile applications, and online stores. With technological advancements, e-commerce provides convenience to consumers while offering businesses access to global markets. However, consumer behavior varies across generations. While Generation Z and Millennials (Generation Y) heavily utilize digital tools, Generation X and Baby Boomers use technology more functionally and in a limited manner. These differences necessitate that e-commerce businesses adapt their digital marketing strategies to meet the expectations of different generations. Mobile marketing has become a significant component of e-commerce, particularly due to the intensive use of mobile devices by Generation Z and Millennials. Notifications used in mobile applications serve the purpose of informing users about discounts and campaigns. The study revealed differences in generational attitudes toward push notifications. The research found that Generation Z and Millennials, being deeply integrated into digital platforms, perceive push notifications as a source of information. Generation Z prioritizes notifications only when they align with their interests, while Millennials noted that consistent use of notifications could influence their consumption habits. However, quantitative analysis results indicated that gender and age do not have a significant impact on attitudes toward push notifications. These attitudes generally appear to be independent of gender and age. E-commerce businesses should adapt push notification strategies to generational technology use and expectations, enhancing user satisfaction and brand perception.