Terminal dönemdeki hasta yakınlarında görülen psişik reaksiyonlar
  1. Tez No: 9287
  2. Yazar: MAHMUT KATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÜRGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
36 ÖZET Terminal hastaların 50 adet birinci derecede yakınla rında % 56 oranında orta ve ileri derecede depresyon bulun du. Bunlar Texas matem skalasında yüksek puan alan vak'alar dı. İkisi arasında önemli derecede istatistiki ilişki vardı (pZ 0.001). Matem belirti sıklığı da“USA ve İngiltere'de aynı skalayla yapılan çalışmalardan”daha fasla bulundu. USA ve İngiltere'de yapılan bu çalışmalar arasında önemli fark lılık yoktu. Bizim olgularımızda çok sık gözüken belirtiler: -Yakınının hastalığı ile çok ilgilenme, -Kendi ilgilerinin azalması, -İçin için büyük üzüntü, -Hastalığın sık sık aklına gelmesi, -Hayatında hiç kimsenin onun yerini tutamayacağı düşün cesi, -Aşırı derecede endişe, -Hastayla ilgili düşüncelerin devamlı kişiyi meşgul et mesi... v.b. şekildedir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY 50 first degree relativer of patients with terminal stage diseases had middle or severe depression. These were the subjects who had done high points in the Texas Inventory of Grief. The relation of these two Findings were found to be Significant (p/ 0.001). Grief manifestations in our study were different from the previous studies in England and USA (p/ 0.01) these two studies were made by the same scale and the results were not different. The most prevalent manifestations in our study were: -Excessive interest to the relatives disease, -Reduction of self attention, -internally great sorrow, -Preguent remembrance of the disease, -The feeling of no one can replase the patient, -Extensive anxiety, -Frequent occupation by ideas about the patient, etc.