Konversiyon bozukluklarında anormal serebral dominans
  1. Tez No: 9288
  2. Yazar: ORHAN AYKANAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı Konversiyon bozukluğu olan ka dınlarda anormal dominans sıklığının normal populasyonda ki dağılımından daha sık olup olmadığını araştırmaktır. 50 sağlamı kadın ve yine 50 konversiyon bozukluğu olan kadına Oldfield'in el tercihi anketi ve çivi testi uygulandı. Oldfield'in el tercihi anketi iki grup arasında an lamlı derecede farklı sonuçlar vermedi. Çivi testi ile konversiyon grubunda, kontrol grubu na oranla daha çok sağ el tercihli olmayanlar bulundu. Bu sonuç kadınlarda anormal dominans ile konversiyon bozuklu ğu arasındaki ilişkiyi göstermektedir. ANAHTAR KELİMELERİ El becerisi testleri lateral i zasy on " el kullanma tercihi,, konversiyon bo zukluğu. -34-
Özet (Çeviri)
S V M M A R Y The prospect of our research was to clearify the freqency of abnormal cerebral dominance in women with con version disorders compared to the normal population» 50 healthy women and 50 women diagnosed as conver sion disorders were applied to oldfield's hand preference question a.ry and the pecjy manuel proficiency testo The results of the oldfield's manuel preference questionary didn't show significant differences between the tv/o groups o The con vers ive groups showed more FRH preference than the control group on the peggy manuel proficiency test. These results show a correlation between conversi on disorders and abnormal cerebral domiiancee KEY WORDS s Hand skill tests t lateralization,handedness, conversion disorders',, -35-