Kamu görevlisi hekimlerin malpraktisten doğan rücu davalarının defansif tıp bakış açısıyla incelenmesi
Analysing the recourse lawsuits of public official physicians arising from malpractice from a defensive medicine perspective
- Tez No: 928700
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
7406 sayılı Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' un 14. maddesi ile 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanun'una ek 18. madde eklenmiş ve sağlık meslek mensupları için hem soruşturma hem rücu davası süreci öncesi bir izin usulü getirilmiştir. İdare hukuku alanında rücu, idarenin sorumluluğu söz konusu olduğunda, kamu görevlisinin kusuru oranında, idarenin ödemiş olduğu tazminatı kamu görevlisinden talep etmesidir. Rücu davalarının konusunu, sağlık mesleğinin icrası kapsamında yapılan muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin tıbbî işlem ve uygulamalar oluşturmaktadır. Kamu görevlisi hekimler için, tıbbi işlem ve uygulamalar nedeniyle malpraktis söz konusu olduğunda, öncelikle idare sorumlu olacaktır. İdarenin tıbbi uygulama hatası nedeni ile tazminat ödemesi durumunda kusuru oranında hekime rücu hakkı bulunmaktadır. Defansif tıp, hukuki ve cezai sorumluluk baskısı altında olan hekimlerin kendilerini korumak adına tıbben gerekli olmayan tetkikler istemesi veyahut yüksek riskli girişimlerden kaçınması şeklinde kendini gösteren tıbbi eylemleridir. Öncelikli amaç, şikayetlerden ve tıbbi malpraktis davalarından korunmaktır. Yapılan düzenlemeler, hekimlerin şikayet ve tazminat baskısı altında olmadan mesleklerini icra edebilmeleri adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
Article 14 of the Law No. 7406 on the Amendment of the Turkish Penal Code and Certain Laws added an additional Article 18 to the Basic Law on Health Services No. 3359 and introduced a permission procedure for healthcare professionals before both investigation and recourse proceedings. In the field of administrative law, recourse is the claim from the public official for the compensation paid by the administration in proportion to the fault of the public official in case of the responsibility of the administration. The subject matter of recourse actions is medical procedures and practices related to examination, diagnosis and treatment within the scope of the performance of the healthcare profession. In the case of malpractice due to medical procedures and practices for public official physicians, the administration will be primarily responsible. If the administration pays compensation due to medical malpractice, it has the right of recourse to the physician in proportion to its fault. Defensive medicine is the medical actions of physicians under the pressure of legal and criminal liability, which manifests itself as ordering non-medically necessary examinations or avoiding high-risk interventions to protect themselves. The primary purpose is to protect themselves from complaints and medical malpractice lawsuits. The regulations are important for physicians to be able to practice their profession without being under the pressure of complaints and compensation