Yönetici hemşirelerin yönetim becerilerinin astları tarafından değerlendirilmesi üzerine bir araştırma: İstanbul'da bir devlet hastanesi örneği
E a study on the evaluation of managerial nurses' skills by their subordinates: The case of a state hospital in İstanbulmaster's thesis
- Tez No: 928706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma, İstanbul'da bir hastane örneği üzerinden yönetici hemşirelerin yönetim becerilerinin astları tarafından nasıl değerlendirildiğini incelemektedir. Yönetici hemşirelerin iletişim, ekip yönetimi, stratejik düşünme ve problem çözme gibi temel becerilerinin, sağlık hizmetlerinin kalitesi ve çalışan memnuniyeti üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma, yönetici hemşirelerin liderlik rollerinin ekip içindeki uyumu artırmada ve hasta memnuniyetini sağlamada kritik bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Anket yöntemiyle toplanan veriler, yönetici hemşirelerin iletişim ve liderlik becerilerinin astlar tarafından genelde olumlu değerlendirildiğini göstermiştir. Bu becerilerin ekip içinde motivasyonu artırdığı, iş birliğini teşvik ettiği ve sağlık hizmetlerinin etkinliğini güçlendirdiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, stratejik düşünme ve problem çözme becerilerinde geliştirilmesi gereken alanlar olduğu belirlenmiştir. Astlar, bu becerilerin daha etkin kullanılması durumunda hemşirelik hizmetlerinin verimliliğinin ve hasta bakım kalitesinin daha da artacağını ifade etmiştir. Ayrıca, güçlü liderlik becerilerinin hasta memnuniyeti üzerinde doğrudan pozitif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İstatistiksel analizler, yönetici hemşirelerin iletişim ve liderlik becerilerinin astları tarafından genellikle olumlu değerlendirildiğini ve bu becerilerin ekip motivasyonunu artırarak iş birliğini teşvik ettiğini göstermiştir (p < 0.05). İletişim becerileri ile ekip uyumu arasında güçlü bir korelasyon bulunmuş (r = 0.78) ve etkili iletişimin ekip motivasyonunu yükselttiği belirtilmiştir. Ancak, stratejik düşünme ve problem çözme becerileri daha düşük değerlendirilmiş ve geliştirilmesi gereken alanlar olarak belirlenmiştir (p < 0.01). Ayrıca, liderlik becerilerinin hasta memnuniyetini doğrudan olumlu etkilediği istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < 0.05). Bu çalışma, yönetici hemşirelerin yönetim becerilerinin değerlendirilmesine yönelik özgün bir bakış açısı sunarak hem sağlık yönetimi literatürüne hem de uygulamalı liderlik geliştirme çalışmalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tez, yönetici hemşirelerin bireysel gelişimini destekleyen öneriler sunarken, sağlık hizmetlerinin kalitesini artıracak stratejik yaklaşımlar geliştirilmesine de ışık tutmaktadır. Anahtar Kelimeler Yönetici hemşire, liderlik becerileri, ekip yönetimi, stratejik düşünme, yönetim becerileri
Özet (Çeviri)
This study examines how the managerial competencies of nurse managers are evaluated by their subordinates, using a hospital in Istanbul as a case study. It investigates the impact of core skills such as communication, team management, strategic thinking, and problemsolving on the quality of healthcare services and employee satisfaction. The findings reveal that the leadership roles of nurse managers play a critical role in enhancing team cohesion and ensuring patient satisfaction. Survey data indicate that nurse managers' communication and leadership skills are generally perceived positively by their subordinates. These skills were found to enhance team motivation, foster collaboration, and improve the efficiency of healthcare services. However, strategic thinking and problem-solving skills were identified as areas requiring further development. Subordinates emphasized that the more effective use of these competencies could further enhance the efficiency of nursing services and the quality of patient care. Additionally, strong leadership skills were found to have a direct positive impact on patient satisfaction. Statistical analyses confirmed that nurse managers' communication and leadership skills are generally viewed favorably by their subordinates and contribute to increased team motivation and collaboration (p < 0.05). A strong correlation was found between communication skills and team cohesion (r = 0.78), with effective communication being associated with higher team motivation. However, strategic thinking and problem-solving skills received lower ratings and were identified as areas for improvement (p < 0.01). Furthermore, leadership skills were found to have a statistically significant positive impact on patient satisfaction (p < 0.05). This study provides a unique perspective on the evaluation of nurse managers' managerial competencies, contributing to both the healthcare management literature and applied leadership development initiatives. The findings aim to support the professional development of nurse managers while also informing strategic approaches to enhance the quality of healthcare services. Keywords Nurse manager, leadership skills, team management, strategic thinking, management skills